Strona główna Aktualności
Uczelnie

Modularny system operacyjny nagrodzony w konkursie E(x)plory

30.03.2015 Uczelnie

Fot. Fotolia

Wojciech Różowski, licealista z Krzeszowic, który stworzył od podstaw modularny system operacyjny, wygrał IV edycję Konkursu Naukowego E(x)plory. Swój autorski projekt zaprezentuje na największym konkursie informatycznym w Europie – Infomatrix.

E(x)plory - organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii - to jeden z największych w Polsce konkursów naukowych, który pozwala młodym naukowcom, w wieku 14‑20 lat tworzyć innowacyjne projekty, rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę.

 

W tym roku pierwsze miejsce zajął Wojciech Różowski z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach. Uczeń już od kilku lat pracował nad stworzeniem modularnego systemu operacyjnego. "Ze względu na swoją budowę system >>nie zawiesza się<<, a sposób jego implementacji ułatwia przenoszenie na różne architektury sprzętowe. Charakteryzuje się on wysoką stabilności, a zarazem dużą szybkością działania oraz niezawodnością" – wyjaśnia młody wynalazca. Wojciech Różowski także w ubiegłym roku zgłosił swój projekt do konkursu E(x)plory, ale nie wygrał. Licealista jednak nie poddał się, przez rok rozwijał swój pomysł i dzięki temu w tym roku uczniowi udało się wywalczyć w konkursie pierwsze miejsce.

 

Drugie miejsce w konkursie E(x)plory zajął w tym roku Jan Przybyłowicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie. Uczeń zbadał procesy, jakie zachodzą m.in. w kefirze. Młody badacz sprawdzał wpływ heptahydratu siarczanu magnezu na produkcję egzopolisacharydów przez bakterie kwasu mlekowego. Egzopolisacharydy w przemyśle spożywczym pełnią rolę zagęszczacza i polepszają właściwości smakowe przetworów mlecznych. Licealista ustalił, że przy określonym stężeniu heptahydratu siarczanu magnezu w roztworze kefiru, bakterie kwasu mlekowego produkują aż o 58,4 proc. więcej egzopolisacharydów, eliminując konieczność stosowania syntetycznych składników w celu polepszenia jakości smaku przetworów mlecznych. "Spożywanie egzopolisacharydów może być korzystne dla zdrowia, bo wykazują one działanie antyrakowe, obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi, hamują wzrost ciśnienia oraz mają potencjał immunoregulacyjny" – przekonuje Jan Przybyłowicz.

 

Miejsce na podium wywalczyły też licealistki Dominika Bakalarz z Opola i Joanna Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego dzięki projektowi Origami BioBandage, multipotencjalnemu bioimplantowi. Uczennice pracowały nad wytworzeniem implantu składającego się z polimerowej nanomaty pokrytej komórkami macierzystymi.

 

W tegorocznym Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 39 najlepszych młodych naukowców z całej Polski zaprezentowało 27 innowacyjnych wynalazków. Finaliści walczyli o stypendia naukowe w wysokości 3 tys. zł, 6 tys. zł i 10 tys. zł. Poza tym w tym roku 11 młodych badaczy dostanie możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych w Rumunii, Holandii, Belgii i USA.

 

"Laureaci poprzednich trzech edycji przywieźli z międzynarodowych konkursów aż 17 medali, co jest najlepszym potwierdzeniem nie tylko wysokiego poziomu naszego konkursu, ale przede wszystkim tego, że nasza młodzież jest bardzo zdolna. Młodzi naukowcy potrzebują możliwości prezentowania swojej wiedzy i kogoś, kto pomoże im rozwijać naukowe pasje. Misją naszej Fundacji jest udzielanie takiego właśnie wsparcia i promowanie nauki we wszystkich zakątkach Polski" – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi