Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
02.04.2015 aktualizacja 02.04.2015

Nowy kierunek na UŚ – studia śląskie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Śląski w Katowicach od roku akademickiego 2015/16 uruchomi nowy interdyscyplinarny kierunek - studia śląskie (silesian studies). Wykłady i konwersatoria prowadzić będą najlepsi znawcy Górnego Śląska w Polsce, a studia mają być elitarnym kierunkiem.

Rzecznik UŚ Jacek Szymik-Kozaczko poinformował w środę, że zgodę na utworzenie nowych studiów - stacjonarnych i niestacjonarnych - wyraził w ostatnich dniach senat uczelni. Kierunek zostanie utworzony w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego na Wydziale Filologicznym.

„Studia śląskie mają profil akademicki, przeznaczone są dla absolwentów studiów pierwszego stopnia i oparte są na humanistycznym i społecznym obszarze nauki” - wyjaśnił rzecznik.

Zajęcia dla studentów nowego kierunku będą prowadzili pracownicy kilku wydziałów UŚ, poza Filologicznym także z Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk o Ziemi. Program studiów śląskich został opracowany przez wybitnych specjalistów reprezentujących różne dyscypliny wiedzy o Górnym Śląsku - językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, historia, historia sztuki, socjologia, geografia ekonomiczno-społeczna, co ma gwarantować bardzo wysoki poziom nauczania.

Prof. Marian Kisiel z Wydziału Filologicznego UŚ powiedział PAP, że uruchomienie nowego kierunku jest odpowiedzią na zgłaszane od pewnego czasu potrzeby. Wiele osób deklarowało, że chciałoby studiować problematykę śląską w ramach jednego kierunku. Przypomniał, że od lat rośnie zainteresowanie historią, kulturą i literaturą regionu. Właśnie ze względu na duże zainteresowanie, uczelnia zdecydowała się uruchomić nie tylko studia stacjonarne, ale też zaoczne.

Naukowiec potwierdził, że pomysł organizacji kierunku nawiązuje nieco do idei Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. „Stawiamy na łączenie różnych dyscyplin. Wychodzenie poza ramy poszczególnych wydziałów jest coraz wyraźniejszą tendencją w kształceniu” - wyjaśnił filolog.

Przedstawiciele uczelni zapowiadają, że student w jednym miejscu będzie mógł zdobyć pełen kulturowy i społeczny obraz Górnego Śląska i zrozumieć skomplikowane procesy historyczne i społeczne kształtujące rzeczywistość regionu. Istotnym elementem studiów śląskich będzie popularyzacja i promocja wiedzy o Górnym Śląsku poprzez aktywną współpracę z samorządem lokalnym i organizacjami pozarządowymi.

Studia śląskie potrwają cztery semestry, są otwarte dla wszystkich, którzy ukończyli studia licencjackie. Prof. Kisiel spodziewa się, że kierunek przyciągnie m.in. historyków, politologów, socjologów i filologów. Po zakończeniu studiów i obronie pracy dyplomowej absolwent uzyska tytuł magistra studiów śląskich.

Absolwent studiów śląskich będzie przygotowany do pracy w regionalnych instytucjach kultury, samorządowych i pozarządowych. Dzięki interdyscyplinarnej wiedzy będzie także świetnie przygotowany do pracy naukowej, w tym do podjęcia studiów trzeciego stopnia - przekonuje uczelnia.

PAP - Nauka w Polsce

kon/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024