Strona główna Aktualności

W czwartek początek zapisów na 15. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

07.04.2015 Popularyzacja nauki, Festiwale nauki

Fot. PAP/ Wojtek Szabelski 26.04.2009

Blisko 150 wykładów, wycieczek, pokazów naukowych, warsztatów, pokazów filmowych, teatralnych i gier miejskich odbędzie się w ramach 15. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Odbędzie się on między 17 a 21 kwietnia, ale zapisy na niektóre wydarzenia ruszają już w czwartek 9 kwietnia.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki organizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

 

W ciągu kilku festiwalowych dni prezentowane będą osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.

 

Festiwal zainauguruje debata "Czy Polska ma alternatywę dla energii z węgla?", która rozpocznie się w piątek, 17 kwietnia, o godz. 18. w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wśród najważniejszych głównych imprez festiwalu znalazły się też: dyskusja "25 lat wolnej Polski - sukces czy porażka?", astronomiczny pokaz filmowy na czaszy toruńskiego radioteleskopu, a także wykład wyjaśniający tajemnicę najstarszej drukowanej książki kucharskiej z XV wieku, której historia związana jest z Mikołajem Kopernikiem i jego rodziną.

 

Wstęp na wszystkie imprezy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki tradycyjnie jest bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy, z kolei inne wymagają uzyskania specjalnej wejściówki. Dlatego dwie najważniejsze przedfestiwalowe daty to 9 i 15 kwietnia. Zapisy ruszą w czwartek 9 kwietnia, natomiast wejściówki będą rozdawane w środę 15 kwietnia w godz. 16.00-18.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa.

 

W programie ubiegłorocznej edycji znalazło się 170 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów. Atrakcyjny program przyciągnął około 30 tys. uczestników, także spoza miasta, a nawet regionu. Wejściówki na imprezy z ograniczoną liczbą miejsc rozeszły się błyskawicznie - największą popularnością cieszyły się wycieczki do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

 

Szczegółowe informacje na temat festiwalu są dostępne na stronie: https://www.festiwal.torun.pl/

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi