Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
10.04.2015 aktualizacja 10.04.2015

Nowa metoda leczenia demencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki pobudzaniu powstawania nowych komórek mózgowych za pomocą głębokiej stymulacji mózgu można by poprawić pamięć osób z demencją – informuje pismo eLife.

Dotychczas głęboką stymulację mózgu wykorzystywano z dobrymi wynikami w leczeniu takich zaburzeń neurologicznych jak drżenie czy dystonia (występowanie ruchów mimowolnych, powodujących skręcanie i wyginanie różnych części ciała) oraz w depresji. Dr Lee Wei Lim oraz prof. Ajai z Nanyang Technological University w Singapurze wykazali, że głęboka stymulacja przedniej części mózgu (kora przedczołowa) może pobudzić powstawanie nowych komórek w części mózgu zwanej hipokampem, co ogranicza szkodliwe efekty demencji i poprawia pamięć - zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą.

Gdy terapię zastosowano u szczurów w średnim wieku, u zwierząt wzrosła zdolność do uczenia się i zapamiętywania. Obecność elektrod w mózgu nie zaszkodziła zwierzętom – ich czas życia był typowy (22 miesiące).

Jeśli podobne wyniki uda się uzyskać w przypadku ludzi, może to pomóc opracowaniu nowych metod leczenia choroby Alzheimera, a nawet Parkinsona.(PAP)

pmw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024