Strona główna Aktualności

Trzecia edycja Dni Narodowego Centrum Nauki w Szczecinie

15.04.2015 Imprezy naukowe

Fot. Fotolia

Prezentacja projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, warsztaty z obsługi administracyjnej i finansowej projektów badawczych znalazły się w programie Dni Narodowego Centrum Nauki. Trzecia edycja wydarzenia odbędzie się między 13 a 14 maja w Szczecinie.

Współorganizatorami wydarzenia są: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Politechnika Koszalińska. Jednym z patronów medialnych serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

 

Dni Narodowego Centrum Nauki to wydarzenie, które odbywa się raz do roku i ma służyć zaprezentowaniu bogatej oferty konkursowej Centrum. Ideą Dni Narodowego Centrum Nauki jest ich mobilny charakter – każdego roku odbywają się w innej części Polski, dzięki czemu szerokie grono naukowców i osób rozpoczynających karierę badawczą ma okazję do bezpośredniego spotkania z pracownikami NCN.

 

Podczas Dni NCN tradycyjnie już zostaną zaprezentowane projekty finansowane przez NCN. Laureaci konkursów przedstawią realizowane przez siebie badania, opowiedzą o głównych zadaniach i celach badawczych oraz wskażą kolejne etapy pracy naukowej. W tym roku zaprezentują siedem projektów realizowanych w ramach konkursów OPUS, SONATA, SONATA BIS, MAESTRO, HARMONIA i FUGA.

 

O swoim projekcie opowie m.in. prof. Cezary Cybulski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który zajmuje się identyfikacją nowych genów wysokiego ryzyka raka piersi w polskiej populacji przez zastosowanie sekwencjonowania nowej generacji. W ramach badań prowadzonych w projekcie oceniono sekwencję 30 tys. genów u 144 pacjentek z rakiem piersi. W ten sposób zidentyfikowano nowy gen wysokiego ryzyka, a odkrycie opublikowano w czasopiśmie „Nature Genetics”. Dr Olga Sztatelman z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN spróbuje natomiast odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób rośliny integrują informacje o środowisku na poziomie molekularnym. Jej projekt skupia się na powiązaniach pomiędzy percepcją światła a odpowiedzią na stres związany z ograniczoną dostępnością wody.

 

Ważnym punktem Dni NCN będą warsztaty z zakresu obsługi administracyjnej i finansowej projektów badawczych, realizowanych w ramach konkursów NCN. W tym roku warsztaty zyskały nową formułę i zostaną przeprowadzone w czterech niewielkich grupach szkoleniowych, dzięki czemu możliwe będzie zadawanie pytań i aktywny udział w dyskusji. Podczas spotkania omówione zostaną zagadnienia związane z przygotowaniem wniosków od strony formalnej, z realizacją projektu badawczego, w tym procedury aneksowania umów, raportowania okresowego, sporządzania raportów końcowych, rozliczenia i zamknięcia projektu badawczego. Szkolenie poprowadzą pracownicy NCN bezpośrednio zaangażowani w obsługę wniosków konkursowych i projektów badawczych oraz kontrolę realizacji projektów.

 

Jak co roku podczas Dni NCN odbędą się również spotkania dla wnioskodawców, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą konkursową Centrum. Przewidziane jest po jednym spotkaniu dla naukowców z trzech grup nauk: humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych. Podczas spotkań członkowie Rady NCN, koordynatorzy dyscyplin oraz pracownicy Działu Badań Naukowych i Rozwoju Naukowców zaprezentują formułę i warunki konkursów, omówią nowości w ofercie Centrum oraz pomogą wyjaśnić wątpliwości, jakie mogą pojawić się w trakcie przygotowywania wniosków. Obszerny fragment spotkania będzie poświęcony wprowadzonym w marcu 2015 r. zmianom w konkursach, zwłaszcza tych dotyczących kosztów w projektach oraz ograniczeń w występowaniu z wnioskami.

 

Wstęp na spotkania jest wolny. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia są dostępne na stronie internetowej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->