Strona główna Aktualności

Trzecia edycja Dni Narodowego Centrum Nauki w Szczecinie

15.04.2015 Imprezy naukowe

Fot. Fotolia

Prezentacja projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, warsztaty z obsługi administracyjnej i finansowej projektów badawczych znalazły się w programie Dni Narodowego Centrum Nauki. Trzecia edycja wydarzenia odbędzie się między 13 a 14 maja w Szczecinie.

Współorganizatorami wydarzenia są: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Politechnika Koszalińska. Jednym z patronów medialnych serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

 

Dni Narodowego Centrum Nauki to wydarzenie, które odbywa się raz do roku i ma służyć zaprezentowaniu bogatej oferty konkursowej Centrum. Ideą Dni Narodowego Centrum Nauki jest ich mobilny charakter – każdego roku odbywają się w innej części Polski, dzięki czemu szerokie grono naukowców i osób rozpoczynających karierę badawczą ma okazję do bezpośredniego spotkania z pracownikami NCN.

 

Podczas Dni NCN tradycyjnie już zostaną zaprezentowane projekty finansowane przez NCN. Laureaci konkursów przedstawią realizowane przez siebie badania, opowiedzą o głównych zadaniach i celach badawczych oraz wskażą kolejne etapy pracy naukowej. W tym roku zaprezentują siedem projektów realizowanych w ramach konkursów OPUS, SONATA, SONATA BIS, MAESTRO, HARMONIA i FUGA.

 

O swoim projekcie opowie m.in. prof. Cezary Cybulski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który zajmuje się identyfikacją nowych genów wysokiego ryzyka raka piersi w polskiej populacji przez zastosowanie sekwencjonowania nowej generacji. W ramach badań prowadzonych w projekcie oceniono sekwencję 30 tys. genów u 144 pacjentek z rakiem piersi. W ten sposób zidentyfikowano nowy gen wysokiego ryzyka, a odkrycie opublikowano w czasopiśmie „Nature Genetics”. Dr Olga Sztatelman z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN spróbuje natomiast odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób rośliny integrują informacje o środowisku na poziomie molekularnym. Jej projekt skupia się na powiązaniach pomiędzy percepcją światła a odpowiedzią na stres związany z ograniczoną dostępnością wody.

 

Ważnym punktem Dni NCN będą warsztaty z zakresu obsługi administracyjnej i finansowej projektów badawczych, realizowanych w ramach konkursów NCN. W tym roku warsztaty zyskały nową formułę i zostaną przeprowadzone w czterech niewielkich grupach szkoleniowych, dzięki czemu możliwe będzie zadawanie pytań i aktywny udział w dyskusji. Podczas spotkania omówione zostaną zagadnienia związane z przygotowaniem wniosków od strony formalnej, z realizacją projektu badawczego, w tym procedury aneksowania umów, raportowania okresowego, sporządzania raportów końcowych, rozliczenia i zamknięcia projektu badawczego. Szkolenie poprowadzą pracownicy NCN bezpośrednio zaangażowani w obsługę wniosków konkursowych i projektów badawczych oraz kontrolę realizacji projektów.

 

Jak co roku podczas Dni NCN odbędą się również spotkania dla wnioskodawców, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą konkursową Centrum. Przewidziane jest po jednym spotkaniu dla naukowców z trzech grup nauk: humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych. Podczas spotkań członkowie Rady NCN, koordynatorzy dyscyplin oraz pracownicy Działu Badań Naukowych i Rozwoju Naukowców zaprezentują formułę i warunki konkursów, omówią nowości w ofercie Centrum oraz pomogą wyjaśnić wątpliwości, jakie mogą pojawić się w trakcie przygotowywania wniosków. Obszerny fragment spotkania będzie poświęcony wprowadzonym w marcu 2015 r. zmianom w konkursach, zwłaszcza tych dotyczących kosztów w projektach oraz ograniczeń w występowaniu z wnioskami.

 

Wstęp na spotkania jest wolny. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia są dostępne na stronie internetowej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi