Strona główna Aktualności
Przyroda

Można głosować na polskie projekty związane z ochroną przyrody

15.04.2015 Przyroda, Konkursy

Fot. Fotolia

Do 6 maja internauci mogą głosować w unijnym konkursie o Nagrodę Obywateli UE, ustanowioną w ramach Europejskiej Nagrody Natura 2000. W finale konkursu startują trzy polskie projekty związane z ochroną przyrody.

Nagroda Obywateli UE jest nowym elementem w konkursie Europejska Nagroda Natura 2000 (European Natura 2000 Award), ogłoszonym w 2013 r. przez Komisję Europejską. Inicjatywa ta wyróżnia i promuje najlepsze praktyki w dziedzinie ochrony przyrody, realizowane w UE i ma budować świadomość społeczną dotyczącą sieci Natura 2000 i jej znaczenia dla ochrony różnorodności biologicznej Europy.

 

Do finału konkursu Nagroda Obywateli UE weszły 23 projekty, w tym trzy polskie.

 

Pierwszy z nich, "Bubobory w Lasach Państwowych", dotyczył edukacji pracowników Lasów Państwowych w zakresie inwentaryzacji, monitoringu i ochrony najrzadszej krajowej sowy: puchacza Bubo bubo. Projekt realizował w latach 2009 do 2011 r. Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie przy współpracy z Wydziałem Ochrony Przyrody Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Komitetem Ochrony Orłów.

 

Celem drugiego projektu "Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk" (z lat 2012 – 2014) było zwiększenie świadomości społeczeństwa nt. ochrony przyrody w lasach i informowanie o związanych z tym działaniach. W efekcie powstało m.in. 11 podręczników, 11 filmów o ochronie wybranych gatunków i siedlisk (seria "Ocalony Świat", poświęcona ochronie nietoperzy, żubra, głuszca i cietrzewia i in.), 11 propozycji wdrażania działań ochronnych (tzw. map drogowych) i 55 artykułów w prasie ogólnopolskiej. Przeprowadzono też 29 warsztatów terenowych.

 

Trzeci projekt, "Misja natura", miał zwiększyć poziomu wiedzy i akceptacji dla sieci Natura 2000 w Polsce. W jego ramach przygotowano i wyemitowano serial poświęcony dwunastu obszarom Natura 2000 - zróżnicowanym i najciekawszym pod względem przyrodniczym i geograficznym (np. w Pieninach, na Poligonie Orzysz czy Górach Stołowych). Powstało też Centrum Informacji Natura 2000 (CIN) oraz platforma e-learningowa ze szkoleniami o Naturze 2000.

 

Zwycięzca Nagrody Obywateli UE zostanie wyłoniony w drodze internetowego głosowania przez mieszkańców państw członkowskich. Głosować można do 6 maja do północy na stronie:http://ec.europa.eu/environment/nature/natura2000/awards/application-2015/award-finalists/index_en.htm

 

W finale znalazły się też projekty z Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Holandii, Włoch, Węgier, Łotwy i Cypru.

 

Projekty startują w pięciu kategoriach: działania ochronne, komunikacja, korzyści społeczno-ekonomiczne, godzenie interesów/wizji, współpraca transgraniczna i tworzenie partnerstw (networking).

 

Wręczenie nagród odbędzie się 21 maja w Brukseli.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ mki/

Tagi: ue , natura 2000 , konkurs
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi