Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
18.04.2015 aktualizacja 18.04.2015

Badanie: o zalecanych pięciu porcjach warzyw i owoców wie 31 proc. mam

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 80 proc. mam ma świadomość, że w prawidłowej diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa, ale tylko co trzecia z nich (31 proc.) wie, że dobra dieta to pięć porcji warzyw i owoców dziennie - wynika z raportu przedstawionego we wtorek w Warszawie.

Raport przedstawiono podczas debaty otwartej pt. "Polska dieta ciągle zbyt uboga w warzywa, owoce i soki. Co staje na drodze do prawidłowego odżywiania Polaków?", zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową.

Badanie zrealizował Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS), między 23 lutego a 10 marca br., za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych tzw. CATI. Objęło ono 200 mam, które są odpowiedzialne w swoim gospodarstwie domowym za dobór składników posiłków i mają dzieci w wieku między 3 a 12 lat.

Celem badania była weryfikacja wiedzy na temat zalecanych zasad żywieniowych - m.in. ilości i jakości spożywanych posiłków; pokazanie faktycznych zwyczajów - z naciskiem na to, co dzieci jedzą na pierwsze i drugie śniadanie, a także zbadanie wiedzy na temat soków - tego, co jest do nich dodawane i czy mogą zastąpić warzywa i owoce.

Jak wskazał Łukasz Bielewicz z Millward Brown, zdaniem ponad 80 proc. kobiet w skład prawidłowej diety powinny wejść owoce i warzywa. „Polki spontanicznie mają poczucie, że warzywa i owoce są istotnym składnikiem diety” – podkreślił.

Jednak – jak zaznaczył Bielewicz - tylko co trzecia badana osoba wiedziała, że w prawidłowej diecie powinno znaleźć się pięć porcji warzyw i owoców. Prawie połowa respondentów (48 proc.) nie umiała odpowiedzieć na pytanie, jakie zgodnie z zaleceniami dietetyków, powinno być dzienne spożycie warzyw i owoców w diecie dzieci i dorosłych.

Niespełna co trzecia badana osoba (27 proc.) twierdziła, że w diecie (swojej i swojej rodziny) uwzględnia zalecane pięć porcji warzyw i owoców. Najczęstszym powodem niestosowania się do zaleceń – jak wynika z deklaracji respondentów - jest brak czasu na skomponowanie odpowiednich posiłków. Dzieci – jak wskazują mamy - często po prostu nie lubią i nie chcą jeść warzyw i owoców.

Ponad 80 proc. badanych matek uważa, że szklanka soku może zastąpić jedną z zalecanych porcji warzyw i owoców.

Z badań Millward Brown wynika, że w 96 proc. badanych gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku od 3 do 12 lat jada się śniadanie. Badanie pokazało ponadto, że ponad 90 proc. dzieci w wieku 3-12 lat jada w domu, szkole lub przedszkolu drugie śniadanie. Najczęściej spożywanymi wtedy produktami są kanapki (szczególnie wśród dzieci starszych 7-12 lat) oraz owoce i warzywa, które częściej podawane są dzieciom młodszym (3-6 lat).

"Śniadanie jest niezwykle ważne i powinniśmy przed wyjściem do pracy lub szkoły je zjeść. Mówimy: warzywa owoce, soki, ale (…) zbyt mało spożywamy także mleka” – wskazywała podczas debaty dr Katarzyna Stoś z Instytut Żywności i Żywienia.

Jak dodała, badania prowadzone w Instytucie wśród młodzieży w przedziale 11–15 lat pokazały, że ponad 90 proc. z nich zjada śniadanie, obiad i kolację, ale już drugie śniadanie ok. 60 proc. młodzieży, a podwieczorek ok. 55 proc.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że z danych GIS, iż spożywania śniadań spada radykalnie w wieku gimnazjalnym.

Jak zauważyła podczas debaty dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB, od kilkunastu lat w Unii Europejskiej spada spożycie świeżych warzyw i owoców. Dodała, że pod względem spożycia owoców Polska jest na 25. miejscu w UE.

Nieprzestrzeganie prawidłowej diety, zdaniem ponad połowy badanych mam prowadzi do otyłości. Drugim najczęściej wymienianym skutkiem nie stosowania się do zaleceń są choroby spowodowane najczęściej spadkiem odporności organizmu. (PAP)

ktl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024