06.07.2020
PL EN
15.04.2015 aktualizacja 15.04.2015

Nietypowe znalezisko w gdańskiej latrynie

Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku

Zachowany w bardzo dobrym stanie sztuczny penis, wykonany ze skóry i drewna, odkryli archeolodzy w czasie prac wewnątrz dawnej latryny na Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku. Znalezisko pochodzi z drugiej poł. XVIII wieku.

Jak wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Konserwatora Zabytków, przedmiot znaleziono w miejscu, gdzie niegdyś mieściła się prawdopodobnie szkoła fechtunku, o czym świadczą odkrywane zabytki w postaci drewnianych szpad i grotów. Wypełniony włosiem sztuczny penis wykonano przede wszystkim ze skóry bardzo dobrej jakości. Końcówkę zwieńczono drewnem. Atrapa posiada również bardzo wyraźnie zaznaczone jądra. Archeolodzy przypuszczają, że była to erotyczna zabawka. Przedmiot znalazł się w latrynie przez przypadek w czasie nieostrożnego użycia.

Nie jest to pierwsze znalezisko tego typu z obszaru Gdańska. Podobny artefakt do właśnie odkrytego również znaleziono w czasie badań archeologicznych. Na terenie Polski archeolodzy najczęściej odkrywają w czasie wykopalisk ułamki naczyń ceramicznych i narzędzi kamiennych – zabytki wykonane z surowców organicznych należą do rzadkości, gdyż ulegają szybkiemu rozkładowi. Odkryty właśnie zabytek szczęśliwie przetrwał kilkaset lat dzięki temu, że spoczywał w bardzo wilgotnym miejscu, pozbawionym jednocześnie dostępu do powietrza.

Nietypowe odkrycie poddawane jest obecnie zabiegom konserwatorskim.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020