Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.04.2015 aktualizacja 15.04.2015

Polski "wywoływacz snów" zwyciężył w międzynarodowym konkursie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Łukasz Młodyszewski zwyciężył w tegorocznej środkowoeuropejskiej edycji konkursu Global Impact Competition. Polak w ramach swojego projektu DreamJay rozpoczął pracę nad algorytmem wywołującym sny, pomagającym zwalczać skutki zespołu stresu pourazowego przy pomocy aplikacji mobilnej.

Konkursy technologiczne Global Impact Competition organizowane są na całym świecie. Organizują je Singularity Unversity z Doliny Krzemowej w USA oraz firma GE, a ich główną nagrodą jest bezpłatne uczestnictwo w 10-tygodniowym programie studiów organizowanym przez Singularity University w NASA Ames Research Center. Do tegorocznego finału środkowoeuropejskiej edycji zakwalifikowało się sześciu uczestników, wśród nich Łukasz Młodyszewski, który okazał się zwycięzcą konkursu.

Jak wyjaśnia autor zwycięskiego pomysłu, koszmary senne są jednym z objawów zespołu stresu pourazowego. Jego przyczyną jest zwykle traumatyczne doświadczenie, na przykład przeżycia wojenne lub inne losowe zdarzenia, na które nie mamy wpływu, jak choćby wypadek samochodowy.

„Aby zaradzić skutkom wywoływanym przez zespół stresu pourazowego, rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem specjalnego algorytmu wywołującego sny. Jego zadaniem jest zaszczepienie w umyśle śpiącego pożądanego marzenia sennego, które wybierane jest przez użytkownika zanim położy się spać” – wyjaśniał Młodyszewski.

W swoim ostatecznym kształcie proponowane rozwiązanie ma odmienić życie pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego i osób, które nie mogą uwolnić się od koszmarów. Spersonalizowane sny pomogą też ludziom rozwiązać ich osobiste problemy, na przykład pomóc w rzuceniu palenia. Do skorzystania z rozwiązania DreamJay wystarczy telefon komórkowy.

Wśród pozostałych projektów finałowych znalazły się m.in.: pomysł z Bułgarii, dzięki któremu dowiemy się, jak rozwijać nauki przyrodnicze wykorzystując rozwiązania z zakresu \"big data\"; chorwacki projekt pozwalający kształtować nasze poczucie osobistego bezpieczeństwa; rozwiązanie z Rumunii wspomagające osoby niewidome i niedowidzące oraz słoweńska odpowiedź na problemy, z którymi boryka się zrównoważone rolnictwo.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024