Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
17.04.2015 aktualizacja 17.04.2015

Ponad 500 wydarzeń na Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 500 pokazów, wycieczek, wykładów i warsztatów z różnych dziedzin nauki i sztuki zaplanowano w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, organizowanego przez wyższe uczelnie i instytucje naukowe w Łodzi od 20 do 27 kwietnia.

Prof. Antoni Różalski, prezes Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, które jest głównym organizatorem Festiwalu, poinformował na konferencji w czwartek, że XV edycja będzie odbywać się pod hasłem "Od Łodzi Przemysłowej do Akademickiej", nawiązującym do obchodzonego w tym roku 70-lecia istnienia Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Łódzkiej oraz Akademii Muzycznej w Łodzi.

"Łódzki Festiwal różni się od podobnych imprez odbywających się w innych akademickich miastach Polski, ponieważ obok naukowych skupia także wydarzenia artystyczne, w które zaangażowane są: Akademia Sztuk Pięknych, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna oraz Akademia Muzyczna" - podkreślił.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek koncertem oratoryjnym studentów AM, w czasie którego wręczone zostaną wyróżnienia honorowe za osiągnięcia naukowe – statuetki "Eureka". Przez cały tydzień w kilkudziesięciu lokalizacjach w mieście odbywać się będą występy artystyczne, dyskusje, wykłady, prezentacje i warsztaty. Dokładny program można znaleźć na stronie internetowej www.festiwal.lodz.pl

Tradycją imprezy jest wykład rektorski. W tym roku wygłosi go rektor PWSFTiT prof. Mariusz Grzegorzek, który zaprezentuje temat "Film a realność świata". Innym corocznym wydarzeniem jest koncert chórów akademickich w kościele św. Mateusza.

W weekend 25-26 kwietnia na Rynku Manufaktury odbędzie się piknik naukowy, podczas którego zwiedzający będą mogli wziąć udział w kilkudziesięciu ciekawych pokazach i eksperymentach – m.in. produkcji piwa imbirowego i cydru, warsztatach kolażu, warsztatach tańca współczesnego, kursach anatomii czy poznawaniu świata Biblii z pomocą studentów Wyższego Seminarium Duchownego.

Dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Piotr Machlański zaznaczył, że jego placówka przygotowała żywe i interaktywne spotkanie z historią. W oddziale Muzeum na Radogoszczu będzie można wziąć udział w historycznych grach strategicznych.

Jedna poświęcona zostanie operacji "Market Garden" - największej operacji powietrzno-desantowej aliantów, która odbyła się we wrześniu 1944 r. na terenie okupowanej Holandii, druga - "Miasto Szyfrów" - będzie polegać na poruszaniu się po Łodzi z czasów okupacji hitlerowskiej.

Dla amatorów historii przed budynkiem Wydziału Filologicznego ustawiona zostanie wczesnośredniowieczna osada słowiańska. Będzie w niej można strzelać z łuku, spróbować słowiańskich podpłomyków, zupy "z ognia" i zagrać w średniowieczne gry planszowe.

Częścią Festiwalu będzie konkurs "Three Minutes Thesis" z udziałem ponad 30 doktorantów z PŁ, UŁ i Uniwersytetu Medycznego z Łodzi. Każdy otrzyma trzy minuty i będzie mógł wykorzystać jeden slajd na zaprezentowanie w interesujący sposób tematu swojego doktoratu.

Studenckie Koło Kryminalistyków i Sekcja Antropologiczna "Antropołowcy" z UŁ organizują warsztaty pt. "Czy istnieje zbrodnia doskonała", w czasie których zaprezentują, jak wygląda prawdziwa praca dochodzeniowa i obalą mity rozpowszechniane przez kryminalne seriale.

Ponad 2 tys. uczniów weźmie udział w ścieżce edukacyjnej na Wydziale Chemicznym PŁ "Od Alchemii do Nanotechnologii". Jest to jedna z najpopularniejszych imprez Festiwalu. Na ścieżkę składa się dziewięć stoisk, na których prezentowane będą doświadczenia połączone we wspólną opowieść o chemii – od poszukiwania przez alchemików kamienia filozoficznego po tworzenie struktur nanometrycznych rozmiarów.

Jak poinformował Różalski, festiwal zakończy się w Teatrze im. Jaracza spektaklem dyplomowym IV roku wydziału aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Będzie to inscenizacja "Ślubu" Gombrowicza.

Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki jest organizowany w Łodzi po raz piętnasty. Jego inicjatorem jest Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Imprezy festiwalowe są współorganizowane przez łódzkie państwowe uczelnie wyższe, Wyższe Seminarium Duchowne, Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną, Naczelną Organizację Techniczną, instytuty naukowe PAN, łódzkie muzea. Festiwal został dofinansowany przez Urząd Miasta Łodzi oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024