Strona główna Aktualności
Uczelnie

W czwartek na politechnikach Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn

20.04.2015 Uczelnie

Fot. Fotolia

15 uczelni technicznych i trzy wydziały ścisłe uniwersytetów biorą udział w organizowanym po raz ósmy Ogólnopolskim Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn. 23 kwietnia na przyszłe studentki czekają gry edukacyjne, warsztaty, spotkania ze studentkami i absolwentkami.

Akcja "Dziewczyny na politechniki!" oraz "Dziewczyny do ścisłych!" zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywy mają zachęcać uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.

 

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn na przyszłe studentki będą czekały politechniki w: Białymstoku, Gdańsku, Częstochowie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Dzień otwarty organizują wtedy też: Politechnika Świętokrzyska oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprosi dziewczyny już 20 kwietnia, a Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - 21 kwietnia. Politechnika Rzeszowska swój dzień otwarty dla dziewczyn zorganizuje zaś najpóźniej, bo dopiero 27 kwietnia. Przed 19 kwietnia dzień otwarty odbył się już w Akademii Górniczo-Hutniczej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Politechnika Częstochowska zaplanowała pokaz łazika marsjańskiego oraz zwiedzanie laboratoriów na poszczególnych wydziałach. Na Politechnice Białostockiej uczestniczki dnia otwartego dowiedzą się, jak wyglądają studia na robotyce i automatyce oraz wezmą udział w specjalnie zaplanowanej na ten dzień grze terenowej „Jasne, że Politechnika!”. Politechnika Krakowska zaprasza na szereg wykładów prowadzonych przez kadrę akademicką oraz studentów. Na Politechnice Łódzkiej zaś dziewczyny będą miały okazję własnoręcznie przygotować ekokosmetyki i wziąć udział w warsztatach na temat współczesnych zabezpieczeń na banknotach. Uczestniczki Dnia Otwartego na Politechnice Opolskiej, będą obserwowały walki i wyścigi robotów. Z kolei na Politechnice Rzeszowskiej zaplanowano quiz z nagrodami - „Bez tabu” - przygotowany przez studentki. Politechnika Świętokrzyska zaprasza na pokazy projektowania 3D oraz łazika marsjańskiego.

 

Politechnika Warszawska szykuje specjalne stoisko fotograficzne oraz losowanie nagród niespodzianek. Na Politechnice Gdańskiej będzie można wziąć udział w zabawie - strzelaniu laserem, a także dowiedzieć się, w jaki sposób powstają implanty. Politechnika Poznańska organizuje konkursy lotnicze, w których nagrodą będzie lot z Mistrzynią Polski w akrobacji szybowcowej. Na Politechnice Wrocławskiej dziewczyny wezmą udział w grze miejskiej „Innowacja jest Kobietą!”. Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie organizuje quiz z nagrodami, na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu uczestniczki zwiedzą Instytut Fizyki i Centrum Astronomii.

 

W ramach akcji 23 kwietnia w kilku miastach Polski odbędzie się kolejna edycja Biegu w Kasku. W tym nietypowym minimaratonie uczestniczki mają przebiec cały dystans nie tracąc z głowy kasku akcji "Dziewczyny na politechniki!".

 

Raport "Kobiety na politechnikach 2015", przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, pokazuje, że kobiety stanowią ponad 37 proc. liczby studentów na polskich uczelniach technicznych. Ich liczba rośnie od roku 2007/08, czyli od początku prowadzenia akcji "Dziewczyny na politechniki!". Wówczas dziewczyny stanowiły 30,7 proc. ogólnej liczby studentów.

 

Szczegółowe informacje na temat akcji i jej programu są dostępne na stronie: http://www.dziewczynynapolitechniki.pl (PAP)

 

ekr/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi