Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
20.04.2015 aktualizacja 20.04.2015

Pionierzy archeologii Górnego Śląska na wystawie w Bytomiu

Izbicko, woj. opolskie, 1927 r. Przerwa śniadaniowa podczas badań na cmentarzysku kultury przeworskiej. Fot. ze zbiorów MGB Izbicko, woj. opolskie, 1927 r. Przerwa śniadaniowa podczas badań na cmentarzysku kultury przeworskiej. Fot. ze zbiorów MGB

„Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska” to tytuł nowej wystawy czasowej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, której wernisaż odbędzie się 29 kwietnia. Muzealnicy proponują spojrzeć na archeologię przez pryzmat człowieka – naukowca i badacza, który tym razem jest głównym bohaterem ekspozycji.

Na wystawie znajdą się fotografie, oryginalna dokumentacja badań sprzed kilkudziesięciu lat, przedwojenne wydawnictwa archeologiczne. W ten sposób oglądający ekspozycję mają się dowiedzieć, czym w istocie jest archeologia, jakie są kulisy wielkich odkryć i kto ich dokonał.

„Wystawa otworzy przed zwiedzającymi podwoje świata górnośląskiej archeologii – ukaże jej dzieje od pionierskich czasów aż do chwili obecnej, pozwoli zapoznać się z metodami badawczymi, sprzętem czy sposobami konserwacji zabytków” – zapowiadają w zaproszeniu muzealnicy.

Typowa wystawa archeologiczna eksponuje zabytki. Tym razem głównym bohaterem stanie się ich odkrywca – naukowiec, uczestnik badań, pasjonat archeologii, odkrywca skarbów. Muzealnicy proponują spojrzenie na archeologię „od kuchni”. Zaprezentują pracę badaczy najstarszej historii człowieka, którą porównują do dociekań detektywów penetrujących teren, chcących poznać prawdę o tym, co minęło. Archeolodzy stosują przy tym wiele technik i narzędzi – począwszy od łopaty i szpachelki, na magnetometrii i georadarach skończywszy.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 29 kwietnia o godz. 17.00 w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy ul. W. Korfantego 34. Ekspozycja czynna będzie do 27 września. Kuratorem ekspozycji jest Dorota Podyma.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024