Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
21.04.2015 aktualizacja 21.04.2015

Trzynaście złotych medali dla Polaków na wystawie Geneva Inventions

Źródło: Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów Źródło: Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów

13 złotych medali, 22 medale srebrne i cztery brązowe zdobyli polscy naukowcy i wynalazcy podczas 43. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości Geneva Inventions. Pod względem liczby prezentowanych rozwiązań Polska zajęła na niej trzecie miejsce wśród państw obecnych na wystawie.

Wystawa odbyła się między 15 a 19 kwietnia w Genewie. "Swoje wynalazki prezentowało 752 wystawców z 48 krajów, którzy łącznie zaprezentowali ponad tysiąc innowacyjnych rozwiązań. Przez pięć dni wystawę odwiedziło około 60 tys. zwiedzających" - informuje Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, które jest oficjalnym przedstawicielem Polski na wystawie.

Na polskim stoisku zaprezentowano ponad czterdzieści rozwiązań polskich twórców. Łącznie Polska otrzymała 13 złotych medali, w tym aż 5 złotych medali z wyróżnieniem, a ponadto aż 22 srebrne medale i cztery medale brązowe. "Żadne polskie rozwiązanie nie pozostało bez medalu, a liczba prezentowanych rozwiązań sytuuje Polskę na trzecim miejscu wśród wszystkich państw obecnych na wystawie - tuż za reprezentacją Chin i Tajlandii" - podaje Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Złotym medalem z wyróżnieniem nagrodzono projekt "Wykorzystanie panelu 14 autoprzeciwciał jako klasyfikatora w nieinwazyjnej diagnostyce prenatalnej aberracji chromosomowej Zespołu Downa oparte o analizę we krwi", przygotowany na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Taka samą nagrodę otrzymał także "Odwodnieniowy wpust separacyjny" Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Złotym medalem z wyróżnieniem nagrodzono też "Urządzenie do oczyszczania wód opadowych" opracowane na Politechnice Rzeszowskiej. Najwyższa nagrodą doceniono także "Żywice fenolowo-formaldehydowe wolne od toksycznych monomerów" opracowane w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie. Nagrodzono też Multimedialną Platformę Komunikacji Alternatywnej w Edukacji i Rehabilitacji z Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju.

Oprócz medali i dyplomów otrzymanych w ramach głównego konkursu wystawy Geneva Inventions, polskie rozwiązania otrzymały również liczne medale i wyróżnienia od państwowych reprezentacji wynalazców m.in.: Iranu, Chorwacji, Rumunii, Mołdawii, Portugalii, Tajlandii, Bośni i Hercegowiny oraz Peru.

"Wystawa Geneva Inventions stanowi jedyne w swoim rodzaju forum wymiany pomysłów i doświadczeń pomiędzy wynalazcami, przemysłem i światem biznesu. Corocznie wartość kontraktów zawieranych przez osoby, które prezentują swoje rozwiązania na tej wystawie, przekracza 50 milionów euro. Oprócz możliwości nawiązania cennych kontaktów lub podpisania umowy o komercjalizacji swojego rozwiązania, każda prezentowana innowacja podlega ocenie przez międzynarodowe jury złożone z 85 ekspertów każdej z dziedzin" - informuje Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024