Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
21.04.2015 aktualizacja 21.04.2015

Na Politechnice Łódzkiej o ergonomii dla niepełnosprawnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych i w wieku 50+ i dostosowanie dla nich stanowiska pracy to główne tematy konferencji naukowej "Ergonomia Niepełnosprawnym", organizowanej we wtorek w Łodzi przez Politechnikę Łódzką.

"W ramach konferencji prezentujemy prace naukowo-badawcze i działania, które mogą wspomagać osoby niepełnosprawne. Interesują nas produkty projektowane z myślą o tym środowisku, organizowanie wyspecjalizowanych stanowisk pracy zawodowej, wspomaganie różnych form rehabilitacji. Wskazujemy też wszelkie działania natury organizacyjnej, które potrafią ułatwić niepełnosprawnym życie i pracę zawodową. Niepełnosprawność traktujemy nie tylko w sposób formalny, lecz jako niepełnosprawność biologiczną, która może być czasowa, np. gdy dotyczy kobiety w ciąży - podkreśliła w rozmowie z PAP prof. inż. Joanna Lecewicz-Bartoszewska z Wydziału Organizacji i Zarządzania PŁ.

Jak zaznaczyła, usuwanie barier architektonicznych to bardzo wąski, określony przepisami, wycinek zagadnienia. "Wdrożenie ergonomicznych rozwiązań rozbija się zwykle o brak świadomości pracodawców. Nie tylko stanowisko pracy musi być przystosowane do specjalnych potrzeb, ale też jego otoczenie np. dojście do biurka. Specjalne kształtowanie dotyczy też przedmiotów codziennego użytku: sztućców, golarki, urządzeń AGD. One też mogą być wykorzystywane do rehabilitacji" - dodała.

Przewodnim tematem tegorocznej konferencji jest aktywność zawodowa i społeczna osób po 50. roku życia. "Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) zaprezentuje nowe wytyczne w zakresie przystosowania obiektów architektonicznych i stanowisk pracy do potrzeb osób z różnymi typami niepełnosprawności. Instytut przygotował monografię przybliżającą ten problem pracodawcom, doradcom zawodowym, pracownikom służb BHP i niepełnosprawnym. Prezentowane są w nim listy kontrolne do oceny stanowisk pracy" - wyjaśniła przewodnicząca komitetu organizacyjnego dr inż. Aleksandra Polak-Sopińska z Wydziału Organizacji i Zarządzania PŁ.

Zdaniem Polak-Sopińskiej opracowanie to jest jednym z niewielu na polskim rynku, które może stanowić realną pomoc w organizacji stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak zaznaczyła, przedstawiane na konferencji wyniki badań antropometrycznych będzie można wykorzystać do projektowania sprzętów, odzieży itp. produktów dla niepełnosprawnych. Na warsztatach, przygotowanych przez CIOP, uczestnicy zapoznają się z komputerowym narzędziem do wspomagania projektowania, oceny ergonomicznej i dostosowania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jedna z sesji poświęcona jest przeciwdziałaniu wykluczeniu zawodowemu osób 50+, postrzeganiu przez tę grupę społeczną zagrożeń i ryzyka zawodowego, możliwościom, jakie oferuje im samozatrudnienie czy coaching.

Część konferencji zdominowana jest przez zagadnienia z zakresu wzornictwa i praktyki zawodowej projektanta. Przedstawione zostaną konkretne projekty poprawiające jakość życia seniorów i osób z dysfunkcjami, np. zwiększające dostępność przestrzeni w kuchni. "Przewidziano też dyskusję, jak kształcić projektantów wzornictwa przemysłowego, aby uczulić ich na potrzeby osób niepełnosprawnych" - podkreśliła Polak-Sopińska.

Konferencja "Ergonomia Niepełnosprawnym" organizowana jest na Politechnice Łódzkiej od 1995 roku. Dotychczas odbyło się już 16 edycji konferencji, w których udział brali goście z Polski oraz z zagranicy. Organizatorem jest Katedra Zarządzania Produkcją i Logistyki Politechniki Łódzkiej we współpracy z Wydziałem Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej, Polską Akademią Nauk oraz Polskim Towarzystwem Ergonomicznym.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024