Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
27.04.2015 aktualizacja 27.04.2015

W Egipcie odkryto pozostałości murów Memfis

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli w Egipcie ruiny murów otaczających 5200 lat temu Memfis, stolicę starożytnego Egiptu – informuje serwis internetowy The Cairo Post.

Odkrycia dokonano na stanowisku Kom Tuman w rejonie wioski Mit Rahina, w odległości ok. 20 kilometrów na południe od Gizy, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego miasta Memfis.

Jak poinformował Mamdouh Eldamaty, minister starożytności Egiptu, zespół archeologów z Rosyjskiego Instytutu Egiptologii w Kairze (RIEC) pod kierunkiem Galiny A. Biełowej odkrył na stanowisku fragment starożytnych murów z białego wapienia, które 5200 lat temu otaczały Memfis.

Memfis zostało założone prawdopodobnie przez Narmera, panującego w latach ok. 3150-3125 p.n.e., uważanego za twórcę państwa i założyciela I Dynastii (ok. 3150-2925 r. p.n.e.), który zjednoczył Górny i Dolny Egipt.

Najstarsza egipska nazwa miasta to Inebu-hedż (Biały Mur), nadana prawdopodobnie ze względu na kolor ścian królewskiego pałacu lub murów otaczających miasto.

Jak poinformowała Biełowa, fragmenty białego muru odkryto głęboko pod powierzchnią ziemi, gdyż warstwa osadów naniesionych przez tysiąclecia przez wody Nilu w tym miejscu ma grubość kilkunastu metrów.

Archeolodzy odkryli podczas wykopalisk na stanowisku kilka starożytnych pieców do wypalania wyrobów ceramicznych, a wśród wydobytych artefaktów znalazły się rozmaite narzędzia z brązu.

Jak przypomniał Kamal Wahid, dyrektor Urzędu Zabytków Prowincji Giza, Memfis zajmowało strategiczną lokalizację w miejscu rozdzielenia się nurtu Nilu i w okresie Starego Państwa, tj. w czasach panowania Dynastii III-VI (ok. 2686-2181 r. p.n.e.) było stolicą starożytnego Egiptu, po przeniesieniu dotychczasowej siedziby władców z miasta Tinis w Górnym Egipcie. (PAP)

jot/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024