Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
27.04.2015 aktualizacja 27.04.2015

Polskie zespoły z gradem medali SAE AeroDesign West

Źródło: Politechnika Warszawska Źródło: Politechnika Warszawska

Studenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Poznańskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli medale w klasyfikacji generalnej zawodów SAE Aero Design West, które między 24 a 26 kwietnia odbyły się w Kalifornii. Ich zadaniem było zbudowanie zdalnie sterowanego model tzw. samolotu udźwigowego.

W zawodach SAE Aero Design, rozgrywanych od 1986 roku, biorą udział studenci uczelni technicznych z całego świata. Zawody odbywają się w USA i są podzielone na dwie edycje – wschodnią oraz zachodnią. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie i zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze - przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Samoloty rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced. Modele samolotów oceniają m.in. przedstawiciele NASA i Boeinga.

W konkursie SAE Aero Design West wystartowały cztery zespoły z Polski. Dwa złote medale w klasyfikacji generalnej - w klasach Regular i Micro - zdobył zespół z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

"W klasie Micro dzięki błyskawicznemu złożeniu modelu (w 58 sek.) i skutecznym lotom z dużym obciążeniem od samego początku udało nam się wyrobić bezpieczną przewagę już pierwszego dnia. W niedzielę, mając pewne zwycięstwo, postanowiliśmy załadować wszystko, co mamy i spróbować nagiąć trochę prawa fizyki. Udało się! Nasz model podniósł prawie dziewięciokrotność masy własnej i zdeklasował rywali" - czytamy na facebookowym profilu zespołu z Politechniki Warszawskiej.

Studenci z Warszawy zdobyli też złote medale w poszczególnych konkurencjach: za max payload w klasie Regular; oraz za max payload fraction w klasie Micro i jeden brązowy: za prezentację ustną w klasie Micro.

W kategorii Micro drugie miejsce zajął zespół z Politechniki Poznańskiej: AKL SAE Aero Design Poznań. Studenci z Poznania zajęli także pierwsze miejsce za raport techniczny w klasie Micro, drugie za raport techniczny w klasie Regular oraz srebro (kl. Regular) i brąz (kl. Micro) w konkurencji highest payload lifted (najwyżej udźwignięty ładunek).

Zespół z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej - Aero Team ILK AGH - zajął z kolei drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kategorii Advanced. Triumfował zespół z amerykańskiego Uniwersytetu w Akron. Dwa kolejne srebrne medale drużyna z AGH zdobyła za raport techniczny oraz za największą dokładność zrzutu.

"W opinii wielu sędziów mieliśmy najbardziej zaawansowany technologicznie model wykonany w całości z kompozytó w. Mam nadzieję, że po takim debiucie w przyszłym roku zdobędziemy złoto – ocenia opiekun drużyny prof. Tadeus Uhl.

Lista nagrodzonych jest dostępna na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024