Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
01.05.2015 aktualizacja 01.05.2015

Sonda New Horizons sfotografowała struktury na powierzchni Plutona

Pluton i jego największy Księżyc (Charon) sfotografowane przez sondę New Horizons z odległości około 110 milionów kilometrów. Źródło: NASA/JHU-APL/SwRI. Pluton i jego największy Księżyc (Charon) sfotografowane przez sondę New Horizons z odległości około 110 milionów kilometrów. Źródło: NASA/JHU-APL/SwRI.

Sonda New Horizons wykonała zdjęcia, na których udało się dostrzec struktury na powierzchni Plutona - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Sonda w połowie lipca przeleci blisko tej planety karłowatej.

Zdjęcia zostały uzyskane od początku do połowy kwietnia br. z odległości około 110 mln km od Plutona. Wyostrzono je stosując odpowiednią technikę obróbki obrazów, dzięki czemu naukowcom udało się dostrzec białe i ciemne obszary na powierzchni planety. Jasny obszar w okolicach jednego z biegunów może być czapą polarną.

Na zdjęciach widać także Charona, który jest największym księżycem Plutona. Charon porusza się po orbicie z okresem 6,4 dnia. Czas ekspozycji poszczególnych klatek wynoszący około jednej dziesiątej sekundy, był zbyt krótki, aby dostrzec cztery mniejsze księżyce.

Pluton został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Obiekt budził jednak kontrowersje i w związku z odkryciem za orbitą Neptuna wielu innych ciał, z których część ma rozmiary zbliżone do Plutona, w roku 2006 Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdecydowała o pozbawieniu Plutona miana planety. Zdefiniowano nową kategorię obiektów w Układzie Słonecznym, zwaną planetami karłowatymi, do której zaliczono Plutona i kilka innych obiektów.

New Horizons będzie pierwszą sondą kosmiczną, która zbada Plutona z bliskiej odległości. Do tej pory naukowcy nie mieli takiej okazji. Wraz ze zbliżaniem się sondy jakość zdjęć będzie wzrastać. Sonda dotrze na odległość zaledwie 12 500 kilometrów od powierzchni planety.

„Po ponad dziewięciu latach podróży sondy w przestrzeni kosmicznej niesamowitym jest ujrzenie realnego zdjęcia Plutona, który z Ziemi widoczny jest praktycznie jako punkt światła. Te obrazy są pierwszymi, na których możemy zacząć rozpoznawać szczegóły na powierzchni planety. Od razu mamy wskazówkę, że budowa powierzchni jest złożona” - powiedział Alan Stern z Southwest Research Institute w Boulder, Kolorado (USA), kierownik naukowy misji New Horizons. (PAP)

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024