Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
06.05.2015 aktualizacja 06.05.2015

Platforma SKAi pomoże uczelniom dopasować ich ofertę do rynku pracy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

53 proc. Polaków pracuje na stanowisku, które nie jest zgodne z ukończonym kierunkiem wykształcenia - wynika z badania Millward Brown. W dopasowaniu oferty edukacyjnej uczelni do potrzeb rynku pracy ma pomagać internetowa platforma SKAi. Dzięki niej uczniowie poznają trendy na rynku pracy i dowiedzą się, kogo szukają pracodawcy.

Z badania przygotowanego i opracowanego na zlecenie Work Service SA przez instytut Millward Brown SA wynika, że ponad połowa zapytanych Polaków pracuje na stanowisku, które nie pokrywa się z ukończonym profilem wykształcenia (53 proc. odpowiedzi). Tylko jedna trzecia respondentów deklaruje, że pracuje w wyuczonym zawodzie (32 proc.), a co szósta osoba podkreśla, że jej praca i wykształcenie pokrywają się tylko częściowo. Także 51 proc. zapytanych pracowników odpowiedziało, że zmieniłoby profil nauki, gdyby tylko mogło cofnąć się w czasie.

Z badania wynika też, że najbardziej ze swojego wykształcenia zadowoleni są humaniści. Osoby z wykształceniem humanistycznym częściej niż posiadające wykształcenie techniczne pracują w miejscu zgodnym z ukończonym kierunkiem nauczania (odpowiednio 43 proc. i 28 proc.). Podczas gdy aż 52 proc. techników chciałoby zmienić swoje wykształcenie, taką chęć wyraziło tylko czterech na dziesięciu humanistów.

"Na polskim rynku pracy znajdziemy wiele ofert pracy w branży usługowej i biurowej, w której odnajdują się humaniści. Często ich wiedza i kompetencje są uzupełniane podczas szkoleń oraz warsztatów organizowanych przez pracodawców. W innej sytuacji są osoby o kompetencjach technicznych. W ich przypadku, na rynku występuje duże zapotrzebowanie na ekspertów o specjalistycznej wiedzy, którą należy zdobywać jeszcze na etapie studiów wyższych. Dlatego w tej grupie źle dobrany kierunek studiów może stanowić duże wyzwanie na przyszłość. W najbliższych latach możemy się spodziewać wzrostów deficytu inżynierów, informatyków czy energetyków" – wyjaśnia Inglot.

Jednocześnie aż 75 proc. respondentów uważa, że zgodność profilu wykształcenia z profilem stanowiska pracy stanowi atut podczas rozmowy o pracę. Zdaniem 23 proc. pytanych Polaków edukacja nie ma znaczenia w czasie ubiegania się o pracę.

"To pokazuje, jak ważną decyzję muszą podejmować młodzi ludzie jeszcze na etapie szkół średnich. Późniejsza zmiana profilu wykształcenia jest oczywiście możliwa, ale warto już na początku kierować się potrzebami rynkowymi, a nie tylko aktualną modą i zainteresowaniami" – mówi pełnomocnik zarządu i dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service SA Krzysztof Inglot.

Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem razem z międzynarodowym instytutem badawczym Millward Brown i we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, stworzyła internetową platformę SKAi, która monitoruje losy absolwentów i łączy je z informacjami o potrzebach potencjalnych pracodawców. "Jeśli odwiedzisz www.skai.edu.pl, dowiesz się kogo szukają pracodawcy, jak wyglądają trendy na rynku pracy i w jaki sposób wybrać ofertę uczelni, aby znalezienie pracy było łatwiejsze" - informują twórcy platformy.

Uczniowie rejestrując się w serwisie zdobywają informacje o procesach przebiegających obecnie na rynku pracy oraz kierunkach kształcenia przydatnych z punktu widzenia pracodawcy. SKAi dostarcza wiedzę o uczelniach, wydziałach, jak również pomaga zarekomendować odpowiednie placówki na podstawie preferencji aplikantów. Z kolei dzięki prognozom popytu na pracowników w wybranej branży szkoły wyższe zyskują wiedzę o kierunkach dydaktycznych, na które potencjalnie będzie największe zapotrzebowanie.

Absolwentom platforma SKAi umożliwia nawiązywanie kontaktów z pracodawcami już w trakcie studiów poprzez znalezienie stażu i praktyk. Pomaga też zanalizować własne kompetencje i porównywać je z potrzebami rynku. Pracodawcom platforma ułatwi pozyskanie informacji o absolwentach szukających pracy, nawiązywanie kontaktów z uczelniami. Dzięki możliwości samodzielnego wyszukania wykwalifikowanych pracowników, pracodawca znacznie zmniejszy koszty rekrutacji.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024