Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
07.05.2015 aktualizacja 07.05.2015

IChF PAN czeka na światowego eksperta w ramach grantu ERA Chair

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie otrzymał w tym roku europejski grant ERA Chair o wartości 2,5 mln euro. Już wkrótce grant pozwoli zatrudnić w Instytucie światowej klasy specjalistę z zakresu biologii, pracującego na jej styku z chemią i fizyką.

Program ERA Chairs (organizowany w tej edycji w ramach unijnego programu Horyzont 2020), ma wspomagać uczelnie i instytucje badawcze z regionów europejskich o mniejszej intensywności badań naukowych i prac rozwojowych. Dzięki grantom jednostki zyskują szansę na rozwinięcie swojego potencjału. Jednym z założeń jest np. to, by wyróżnione ośrodki zapraszały do udziału w swoich badaniach wybitnych naukowców. M.in. dzięki temu dofinansowane w programie jednostki mają się stawać bardziej konkurencyjne na tle innych ośrodków w Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area - ERA). W lutym ogłoszono, że granty trafiły do 13 jednostek, w tym dwóch polskich: Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach.

IChF PAN w przesłanym PAP komunikacie zapowiada swoje plany związane z tym grantem. Jednostka chce, by w połowie 2016 r. rozpoczął tam pracę wybitny uczony zajmujący się szeroko rozumianą biologią i jej stykiem z chemią i fizyką. Uczony zostanie wybrany w konkursie ocenianym przez komitet złożony z naukowców z Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii, wśród których znajdują się laureaci najbardziej prestiżowych grantów przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC).

„Chemia fizyczna wciąż szuka nowych inspiracji. Jesteśmy przekonani, że ich dobrym źródłem może być biologia. Dlatego chcielibyśmy, aby światowej klasy specjalista zbudował w naszym instytucie interdyscyplinarny zakład zdolny podejmować najbardziej ambitne problemy naukowe leżące na styku współczesnej chemii, fizyki i biologii” - mówi dyrektor IChF PAN prof. Robert Hołyst.

Jak napisano w komunikacie, już obecnie liderami części zespołów badawczych są naukowcy z Kolumbii, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii i Ukrainy. Jednostka dobrze wypada w rankingach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a Komisja Europejska przyznała instytutowi prawo do posługiwania się logo HR Excellence in Research.

„Warto dodać, że dla naprawdę dobrego naukowca, który chce rozwijać ambitną tematykę badawczą, Polska jest obecnie atrakcyjnym krajem z uwagi na coraz liczniejsze konkursy grantowe, w których wartość trzyletniego grantu nierzadko przekracza milion euro” - podkreśla prof. Hołyst i dodaje, że rosnąca pozycja Instytutu pozwala także na skuteczną rywalizację o najlepsze granty europejskie.

Pilotażową wersję programu ERA Chairs uruchomiono pod koniec 2013 r., w ramach 7. Programu Ramowego UE. Wtedy granty trafiły do 11 jednostek, w tym do Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024