Strona główna Aktualności
Przyroda

Rusza platforma gromadząca obserwacje ptaków

08.05.2015 Ekologia, Przyroda

Źródło: OTOP

Działa już platforma ornitho.pl uruchomiona przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. To internetowy system do zbierania danych o liczebności i rozmieszczeniu ptaków. Dane można wprowadzać do systemu także w terenie, na urządzeniach mobilnych za pomocą aplikacji NaturaList.

„Wiedza o tym, jak zmienia się liczebność ptasich populacji i gdzie występują zagrożone gatunki jest konieczna, aby móc je skutecznie chronić. Zbieranie tych danych jest też jednym z naszych głównych zadań" - mówi koordynator projektu Monitoring Ptaków Polski Tomasz Chodkiewicz z OTOP. Wyjaśnia, że w ochronie ptaków pomagać będzie teraz internetowa baza ornitho.pl, w której użytkownicy będą mogli dodawać informacje o liczebności i rozmieszczeniu obserwowanych ptaków, a także dane takie przeszukiwać.

 

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowała rzecznik OTOP Katarzyna Groblewska, portale ornitho działają już w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii oraz Austrii. W samych Niemczech w ciągu 4 lat funkcjonowania platformy zebrano 10 mln obserwacji ptaków. Obserwacje te są weryfikowane przez wolontariuszy.

 

„Informacje o obserwacjach ptaków w Polsce są rozproszone na listach dyskusyjnych, forach, stronach internetowych oraz portalach społecznościowych, co w praktyce uniemożliwia ich analizę. Utworzenie nowoczesnego i łatwego w obsłudze systemu pozwoli gromadzić te dane w jednym, ogólnopolskim portalu. A dzięki wykorzystaniu jednolitej platformy systemowej, dane będą mogły być analizowane w kontekście analogicznych informacji pochodzących z innych państw – Niemiec, Francji, Austrii czy Szwajcarii. Dzięki temu Polska przestanie być białą plamą na mapie Europy pod względem gromadzenia i wykorzystywania przygodnych obserwacji ptaków” – dodaje Chodkiewicz.

 

We wprowadzaniu danych o zaobserwowanych ptakach pomagać ma aplikacja NaturaList. pozwala ona szybko wprowadzać do bazy obserwacje razem z dokładnymi współrzędnymi. Aplikacja działa również w trybie offline, dzięki czemu możliwe jest wprowadzanie danych w miejscach bez dostępu do sieci komórkowej.

 

Zdaniem przyrodników z OTOP wartościowe informacje uzyskane podczas gromadzenia i analizowania dużych ilości obserwacji wykonywanych przygodnie uzupełniają i poszerzają dane z planowych badań. Dlatego w niektórych krajach od lat działają już portale gromadzące przygodne obserwacje tysięcy amatorów ornitologii. To przykład tzw. citizen science. Ogromna ilość danych gromadzonych za pośrednictwem tych systemów w połączeniu z bardzo szerokim pokryciem geograficznym pozwala na wykrycie i opis zjawisk umykających uwadze w standardowych projektach badawczych (np. Szlaki migracyjne ptaków w Ameryce Północnej, Wykorzystywanie wiatrów przez małe ptaki migrujące przez Amerykę Centralną i Południową).

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi