Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
10.05.2015 aktualizacja 10.05.2015

Międzynarodowy konkurs dla pasjonatów archeologii

Fot. materialy prasowe Fot. materialy prasowe

Do końca lipca można nadsyłać zgłoszenia w konkursie „You(r) archaeology. Portraying the past” („Twoja archeologia. Przedstawianie przeszłości”), organizowanym w ramach europejskiego projektu NEARCH.

"Czym jest dla ciebie archeologia? Przygodą? Problemem? Nudą wiejącą z muzealnych gablot? Magią tajemniczych starożytnych miejsc? Czy odczuwasz jej obecność w życiu codziennym? Jaką rolę na co dzień odgrywa w Twoim życiu dziedzictwo archeologiczne?" - aby wziąć udział w konkursie, należy odpowiedzieć na jedno z tych pytań. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania prac w czterech kategoriach: rysunku, malunku, zdjęcia lub nagrania video.

W konkursie koordynowanym przez włoski Instytut Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego (IBC) mogą wziąć udział obywatele Unii Europejskiej, zarówno dzieci (w kategorii do 12. roku życia), jak i dorośli. Ideą przyświecającą zabawie jest przedstawienie własnego wyobrażenia na temat archeologii. Konkurs ma na celu zilustrowanie różnych ludzkich poglądów, odczuć, relacji z dziedzictwem archeologicznym i archeologią. Nagrodami w konkursie są wycieczki do Rzymu lub Aten, połączone ze zwiedzaniem zabytków i możliwością zaprezentowania zwycięskiej pracy na wystawie.

„Archeologia i dziedzictwo stanowią część naszego otoczenia. Przyczyniają się do budowania naszej kultury i gustów, zarówno w życiu codziennym, jak również podczas naszych podróży, w miejscach publicznych, podczas wykopalisk archeologicznych, na stanowiskach archeologicznych, muzeach itd.” – czytamy w zaproszeniu do zabawy.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu europejskiego NEARCH wraz z 9 partnerami tego projektu. Jednym z nich i jedynym z Polski jest Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie internetowej. 

Projekt NEARCH realizowany jest w latach 2013-2018 ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Kultura. Kieruje nim Francuski Narodowy Instytut Ratowniczych Badań Archeologicznych (Inrap). Jego uczestnikami jest 14 instytucji partnerskich z 10 krajów tworzących ogólnoeuropejską sieć współpracy, które poddają analizie zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich 25 lat w archeologii oraz w zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, zarówno w wymiarze naukowym, jak i zawodowym. NEARCH zamierza przestudiować również różne wymiary udziału społeczności we współczesnej archeologii, a także zaproponować nowe formy działania i współpracy w archeologii.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024