Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
13.05.2015 aktualizacja 13.05.2015

Stosowanie antybiotyków powiązano z ryzykiem cukrzycy typu 2

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Regularne stosowanie niektórych antybiotyków może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, prawdopodobnie poprzez zmianę składu mikroflory jelitowej – wykazało badanie, które publikuje pismo „European Journal of Endocrinology”.

Naukowcy z University of Pennsylvania w Filadelfii doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych dotyczących ponad 200 tys. osób z Wielkiej Brytanii chorych na cukrzycę typu 2. Zebrano informacje na temat przebytej przez nich antybiotykoterapii co najmniej rok przed zdiagnozowaniem choroby. Dla porównania podobną analizę wykonano dla 800 tys. osób bez cukrzycy, dobranych pod względem płci, wieku, odwiedzanego ośrodka medycznego. W analizie uwzględniono różne czynniki mające związek z ryzykiem cukrzycy typu 2, w tym: wskaźnik masy ciała (BMI), palenie papierosów, poziom glukozy przed diagnozą choroby, jak również liczbę przebytych infekcji oraz występowanie choroby wieńcowej serca i zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.

Jak wyliczyli badacze, jedna terapia z użyciem antybiotyku nie miała związku z wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Jednak pacjenci, którym przepisano od dwóch do pięciu kursów antybiotykoterapii z użyciem penicyliny, leku z grupy makrolidów, cefalosporyn lub chinolonów, mieli podwyższone ryzyko tego schorzenia. Rosło ono wraz z liczbą przebytych cykli leczenia.

Na przykład, pacjenci, którzy przeszli 2-5 kursów leczenia penicyliną byli o 8 proc. bardziej zagrożeni tym schorzeniem, niż osoby, które nie stosowały antybiotyku. Natomiast ci, którzy przebyli jeszcze więcej cykli terapii tym lekiem mieli ryzyko wyższe o 23 proc. W przypadku chinolonów ryzyko było wyższe odpowiednio o 15 proc. i 37 proc.

Nie odnotowano związku między zażywaniem leków przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych a ryzykiem cukrzycy. Nie stwierdzono też istotnego związku między antybiotykoterapią a ryzykiem cukrzycy typu 1.

Autorzy badania zaznaczają, że miało ono jedynie charakter obserwacyjny i dlatego nie dowodzi, że między antybiotykoterapią a zachorowaniem na cukrzycę typu 2 zachodzi bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy.

„Podejrzewamy jednak, że zmiany w liczebności i różnorodności bakterii jelitowych mogą tłumaczyć wykazaną przez nas zależność” – komentuje współautor pracy dr Yu-Xiao Yang.

Jak przypominają naukowcy, z badań ostatnich lat – prowadzonych zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach - wynika, że od składu naszej mikroflory jelitowej mogą zależeć procesy mające wpływ na rozwój otyłości, oporności na insulinę i cukrzycy typu 2. Antybiotykoterapia może zmieniać skład mikroflory naszego układu pokarmowego i w ten sposób zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę, tłumaczą.

„Przepisywanie zbyt dużej ilości antybiotyków pacjentom już stanowi duży problem na całym świecie, gdyż bakterie stają się coraz bardziej oporne na te leki” – komentuje główny autor pracy dr Ben Boursi. Jak dodaje, wyniki jego zespołu sugerują, że nadużywanie antybiotyków może mieć jeszcze inne niekorzystne skutki dla zdrowia ludzi. (PAP)

jjj/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024