Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
14.05.2015 aktualizacja 14.05.2015

Bałtycki Festiwal Nauki za pasem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zwiedzanie statku badawczego Oceanograf 2 należącego do Uniwersytetu Gdańskiego, Piknik Naukowy przy Akwarium Gdyńskim organizowany przez Centrum Nauki Eksperyment, Dzień Nauki Instytutu Oceanologii w Sopocie, debaty i spotkania z uczonymi – to wszystko elementy programu Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w Trójmieście od 19 do 24 maja.

„Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki. Celem festiwalu jest bowiem upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Organizatorzy pragną zwrócić społeczną uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych” - ocenia dr Tadeusz Zaleski, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. festiwalu nauki.

Twórca Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki zaprasza na spotkanie z prof. Andrzejem Czyżewskim z Politechniki Gdańskiej. W czwartek, 21 maja, o godz. 18.00 w Hotelu Rezydent w Sopocie uczony zaprezentuje rozwiązania, które umożliwiają badanie i usprawnianie zmysłów komunikacji oraz diagnozowanie chorób neurodegeneracyjnych. Pokaże i omówi wynalazki, dzięki którym osoby po urazach mózgu mogą nawiązywać kontakt z otoczeniem – są to m.in. „Wirtualna tablica szkolna”, „Drukarka zapachów”, „Multimedialny synoptofor”, „Inteligentny aparat słuchowy”, „Długopis dla dyslektyków” i „CyberOko” .

Formę pikniku będzie miał VIII Sopocki Dzień Nauki organizowany w sobotę, 23 maja, od godz. 10.00 do 17.00 na Placu Przyjaciół Sopotu. W niedzielę, 24 maja, w Gdyni na Skwerze Kościuszki zbudowane zostanie miasteczko namiotowe, gdzie na blisko 60 stoiskach naukowcy będą popularyzować swoje badania i zainteresowania. Dla zwiedzających dostępny będzie statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego r/v "Oceanograf 2”.

Udział w festiwalu zadeklarowały 43 instytucje: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo- rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Festiwalowy program to 920 różnych wydarzeń, które można wybrać korzystając z informacji na stronie: www.festiwal.gda.pl/XIIIBFN

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024