Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
19.05.2015 aktualizacja 19.05.2015

Rozpoczął się 13. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Warsztaty szycia chirurgicznego, budowanie robotów i rakiet, doświadczenia chemiczne czy gry miejskie - to niektóre propozycje, które przygotowały uczelnie na rozpoczynający się we wtorek Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki.

W Podlaskiem festiwal odbywa się w tym roku po raz 13., potrwa do 30 maja. To wspólne przedsięwzięcie publicznych i prywatnych uczelni z Białegostoku, a także Łomży. To m.in. Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina - Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku i Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży. W tym roku do imprezy dołączył także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Zaplanowano ponad 430 wydarzeń - wykładów, warsztatów, pokazów, gier, działań artystycznych i koncertów, które będą odbywać się w Białymstoku, Łomży, Hajnówce, a także w Wilnie (gdzie swoją filię ma Uniwersytet w Białymstoku).

W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "Świet(l)na inspiracja". To nawiązanie do hasła ONZ, która ten rok ogłosiła Rokiem Światła. "Świet(l)na inspiracja" ma być też okazją do zainteresowania młodzieży nauką. Jak mówi koordynator tegorocznej edycji, dr Jacek Kusznier z Politechniki Białostockiej, festiwal jest "wielkim świętem nauki i sztuki", gdzie każdy - zarówno najmłodsi, młodzież, ale i dorośli znajdą wydarzenia dla siebie.

Na Politechnice Białostockiej będzie można nauczyć się programowania, zbudować roboty, a podczas prezentacji "Zobaczyć niewidzialne" - "zobaczyć" światło. Podczas innych zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak matematyka wiąże się z wyprawami kosmicznymi. Organizatorzy zapewniają, że powiedzą, "jak polecieć na Marsa" - co trzeba policzyć i jak wykorzystać przeprowadzone rachunki.

Natomiast Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zaprasza na warsztaty rakietowe, podczas których będzie można nie tylko poznać budowę prostych modeli rakiet, ale też jedną z nich wybudować. Na koniec każda zostanie wysłana "w kosmos".

Uniwersytet w Białymstoku, jedna z największych uczelni w regionie, przygotował wiele różnorodnych atrakcji. Na wydziale prawa będzie można wziąć udział w wydarzeniu "CSI Białystok", podczas którego uczestnicy będą mogli podejrzeć, jak pobiera się i zabezpiecza ślady linii papilarnych, będą mogli też zbadać autentyczność banknotów i dokumentów. Na wydziale ekonomicznym przygotowano grę, podczas której uczestnicy dowiedzą się, jak dokonywano transakcji na przestrzeni lat. Zadaniem uczestników będzie oczywiście zawrzeć jak najkorzystniejsze transakcje i zdobyć poszukiwane dobra.

Przedsięwzięciem kilku wydziałów UwB będzie gra "Tajemnice kampusu". Organizatorzy zachęcają, by z biologami i prawnikami odkryć tajemnice kampusu. Będzie można zmierzyć się z pracą detektywa, dowiedzieć się, jak wykorzystać DNA, owady i pyłki roślin do ujawnienia sprawcy zbrodni. Zadaniem uczestników będzie rozwiązywanie zadań, za które zdobędą kolejne fragmenty mapy. Po złożeniu wszystkich fragmentów, mapa doprowadzi ich do miejsca, gdzie odkryją, co się stało na kampusie.

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, którego wydarzenia co roku odbywają się na placu przed Pałacem Branickich, chętni będą mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów szycia chirurgicznego, zainteresowani będą mogli również sporządzić wspólnie z naukowcami leki. Uczelnia przygotuje też stanowiska, gdzie będzie można zbadać słuch, dowiedzieć się, jak badać piersi, czy poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, a w uczelnianym laboratorium będzie można przeprowadzić chemiczne doświadczenia.

Najciekawsze wydarzenia uczelnie zaprezentują podczas Dnia Akademickiego, który odbędzie się 24 maja na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024