Strona główna Aktualności

Piknik archeologiczny przy rezerwacie "Rydno"

21.05.2015 Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Pokazy wyrabiania narzędzi z krzemienia, obróbki miedzi i brązu, prezentacja kuchni z epoki kamienia i najstarszych metod pozyskiwania ognia - to niektóre z atrakcji 11. Pikniku Archeologicznego „Rydno”, który w czwartek rozpocznie się w Wąchocku (Świętokrzyskie).

Czterodniowa impreza będzie się odbywała w obozowisku, zainscenizowanym nad zalewem przy rzece Kamiennej, w pobliżu granicy z rezerwatem archeologicznym „Rydno”.

 

Jak wyjaśniał w środę PAP przedstawiciel organizatorów pikniku Michał Surma, przez pierwsze dwa dni teren obozowiska będą odwiedzały zorganizowane grupy uczniów, natomiast w weekend – w pikniku mogą uczestniczyć wszyscy chętni. Wstęp na pokazy, które opracowano w oparciu o badania archeologiczne, jest bezpłatny.

 

Na przygotowanych stanowiskach rekonstruktorzy będą odtwarzali codzienność prehistorycznych mieszkańców tych terenów – paleolitycznych łowców-zbieraczy i pierwszych neolitycznych rolników.

 

Uczestnicy „żywej” lekcji historii poznają najważniejsze zagadnienia związane z życiem w epoce kamienia. Dowiedzą się m.in. jak uzyskiwano wówczas ogień, a także, w jaki sposób wytwarzano i wykorzystywano naturalne barwniki mineralne (między innymi „krwicę" otrzymywaną z hematytu wydobywanego w przeszłości na terenie Rydna).

 

Krzemieniarz będzie pokazywał różne techniki obróbki tego kamienia, a widzowie będą mogli samodzielnie sprawdzić jak działały wykonane narzędzia, m.in. przekłuwacze, siekiery, groty strzał, nożyki.

 

Zaplanowano prezentację obróbki metali kolorowych, takich jak brąz i miedź, a publiczność będzie mogła własnoręcznie wykonać z nich ozdoby. Odbędą się także warsztaty wykonywania naczyń z gliny.

 

Będzie można też spróbować swoich umiejętności strzelania z łuku oraz używania miotacza oszczepów. Chętni będą mogli poszukać zabytków archeologicznych - w zaimprowizowanym wykopie, pod okiem specjalistów.

 

Na jednym ze stanowisk rekonstruktorzy będą odtwarzali neolityczną rodzinę. W kuchni obozowiska będzie można spróbować dawnych potraw przyrządzonych m.in. z rosnących w okolicy różnych roślin jadalnych oraz wędzonych i pieczonych ryb. Odbędą się też warsztaty fotograficzne pod hasłem „Drugi plener z Dzikusami”. Chętni będą mogli pod okiem przewodnika zwiedzić rezerwat.

 

W Piknikowym Kinie będą wyświetlane francuskie filmy: przygodowo-historyczny „Ao. Ostatni Neandertalczyk” i dokumentalny „Homo sapiens” - o dziejach człowieka. Pokazane zostaną także dwa fabularyzowane dokumenty Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski”: „Miasto zatopionych bogów” o wczesnośredniowiecznym Wolinie i „Ukryte gniazdo dynastii” - o poszukiwaniu prawdziwego miejsca początków rodu Piastów.

 

Organizatorami pikniku są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. W pokazach będą uczestniczyli także archeolodzy i naukowcy z zaprzyjaźnionych instytucji muzealnych i akademickich oraz grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

 

W ubiegłym roku imprezę odwiedziło ok. dwa tysiące osób.

 

Rezerwat „Rydno” utworzono w 1986 r. (starania podjęto już w 1957 r.) dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.

 

„Rydno” obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby.

 

Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zorganizowano na terenie Rydna w 1912 r.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ban/ mhr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi