Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
22.05.2015 aktualizacja 22.05.2015

Noblista Arieh Warshel doktorem h.c. Politechniki Łódzkiej

Fot. PAP/EPA/ UNIVERSITY OF SOUTHERN CALIFORNI 9.10.2013 Fot. PAP/EPA/ UNIVERSITY OF SOUTHERN CALIFORNI 9.10.2013

Noblista z dziedziny chemii Arieh Warshel został w piątek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Uroczystość towarzyszyła obchodom 70. rocznicy istnienia uczelni.

Warshel jest laureatem Nobla z 2013 roku w dziedzinie chemii - wraz z Michaelem Levittem i Martinem Karplusem został nagrodzony za "rozwój wielkoskalowych modeli opisujących złożone systemy chemiczne".

"Skoncentrował się na badaniu reakcji zawierających dużą liczbę atomów. W połowie lat 70. wymyślił teorię i mechanizm metody badawczej, którego zastosowanie stało się możliwe dopiero po wielu latach. Jego teoria jest wykorzystywana m.in. do projektowania nowych leków" – wyjaśnił prorektor PŁ ds. nauki prof. Piotr Paneth.

Ariel Warshel powiedział PAP, że jest to jego pierwsza wizyta w Polsce - mimo że z tego kraju pochodzą jego rodzice, którzy do Izraela wyemigrowali w latach 20 ubiegłego wieku z terenów, które obecnie znajdują się na Białorusi.

Arieh Warshel urodził się w 1940 r. w kibucu Sede Nachum w Izraelu. W latach 60. i 70. osiągnął kolejne stopnie kariery naukowej w dziedzinie fizyki chemicznej na uczelniach izraelskich, m.in. pracując w Instytucie Naukowym Weizmanna w Rehowocie. Od 1976 r. Warshel pracuje na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Jest cenionym na świecie badaczem w dziedzinie biochemii i biofizyki obliczeniowej. Przyczynił się do wprowadzenia i rozwoju komputerowych metod obliczeniowych na styku chemii i biologii, zwłaszcza w obrębie dyscypliny nazywanej obecnie enzymologią obliczeniową. Zdaniem prof. Panetha, koncepcja obliczeń opracowana przez prof. Washela wyprzedziła o ćwierć wieku ich praktyczną implementację i stała się standardem w teoretycznych badaniach dużych układów chemicznych i biologicznych.

Politechnika Łódzka powstała w maju 1945 roku. Jej pierwszym rektorem był prof. Bohdan Stefanowski. Według raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest obecnie czwartą najchętniej wybieraną uczelnią w Polsce. Na dziewięciu wydziałach PŁ kształci się niespełna 20 tys. studentów. Kadrę naukową uczelni stanowi ponad 1,3 pracowników, w tym 240 z tytułem profesora. PŁ oferuje studia na 39 kierunkach.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ drag/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024