Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
29.05.2015 aktualizacja 29.05.2015

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie kończy 90 lat

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Ekonomiczny (UEK) w Krakowie kończy w tym roku 90 lat. Z tej okazji uczelnia od kilku dni świętuje, a główne uroczystości odbyły się w czwartek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Podczas uroczystego posiedzenia senatu uczelni jej rektor prof. Andrzej Chochół przypomniał historię uczelni, która miała „dać społeczeństwu komercjalistów o maksymalnej solidnej wiedzy zawodowej, którzy by umieli być nie tylko czołowymi wykonawcami, lecz zarazem także samodzielnymi umysłowościami i pionierami idei gospodarczych".

"Jako 16. rektor uczelni mogę powiedzieć, że twórczo rozwijamy pomysły i kontynuujemy dzieło naszych poprzedników. Możemy z pewnością i dumą stwierdzić, że te idee sumiennie i kreatywnie rozwijamy, że jesteśmy godnymi spadkobiercami tej chwalebnej tradycji, a ponadto dokładamy współczesne wartości i wiedzę zdobytą w ostatnich latach" - podkreślił rektor.

Jak zaznaczył, czerpanie z bogatej tradycji i najnowszej wiedzy sprawia, że uczelnia nie odczuwa niżu demograficznego. „Wiemy, że konkurencyjność to obecność. Stale wzbogacamy ofertę dydaktyczną. W trudnym czasie niżu demograficznego, inni uczestnicy rynku edukacyjnego redukują liczbę kierunków, my tymczasem uruchomiliśmy tylko w tym roku pięć nowych” – mówił prof. Chochół. Jak dodał, oferta UEK odpowiada na zapotrzebowanie rynku i daje możliwość wykształcenia, które rzeczywiście będzie potrzebne w praktyce zawodowej.

Marszałek Małopolski Marek Sowa zwrócił uwagę na ważny wkład studentów, absolwentów i pracowników UEK w rozwój regionu. „Państwa pracownicy naukowi są autorami naszej strategii innowacji w szeregu różnego rodzaju badań. Wyposaża nas to w wiedzę i minimalizuje ryzyka przy określaniu wizji rozwoju naszego regionu” – podkreślił marszałek.

Z kolei wkład UEK w rozwój miasta podkreślał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Jeśli mierzymy latami, to 90-lecie w Krakowie jest +średnią+ uroczystością, ale jeśli rocznicę mierzymy wagą, znaczeniem instytucji, która jubileusz obchodzi, to w tym wypadku jest to szalenie ważna uroczystość” – powiedział prezydent.

Uniwersytet Ekonomiczny istnieje od 1925 r. Powstał z inicjatywy chemika i towaroznawcy Arnolda Bollanda oraz ekonomisty i prawnika Albina Żabińskiego. Wspierani przez Izbę Handlową i Przemysłową i krakowską kongregację kupiecką stworzyli placówkę dydaktyczną, która miała przygotowywać specjalistów od gospodarki.

Ustawa z 1937 r. zaliczyła Wyższe Studium Handlowe w poczet szkół akademickich – od tego roku znane było ono pod nazwą Akademii Handlowej. Na czele placówki stał rektor – pierwszy funkcję tę objął dotychczasowy szef Wyższego Studium Handlowego, prof. Bolland. Wybuch wojny i niemiecka agresja na Polskę przerwały działalność uczelni, nauka zeszła do konspiracji.

Działalność Akademii wznowiono 8 maja 1945 r. W 1950 r. uczelnię upaństwowiono i przekształcono w Wyższą Szkołę Ekonomiczną. W 1974 r. uczelnia zmieniała nazwę na Akademia Ekonomiczna. Od 2007 r. uczelnia działa jako uniwersytet.

Przez lata uczelnia poszerzała ofertę dydaktyczną, m.in. o studia MBA. Ciekawą propozycją praktycznych zajęć dla studentów jest program Akademii Biznesowych. Są to kilkumiesięczne warsztaty, dzięki którym studenci mają okazję do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych u najlepszych polskich i zagranicznych pracodawców.

Dzisiaj na UEK studiuje 23 tys. osób we wszystkich trybach studiów. Na uczelni działają cztery wydziały, 21 kierunki w języku polskim, pięć w języku angielskim, i 59 specjalności. Uniwersytet zaangażowany jest we współpracę z ponad 250 uczelniami na całym świecie, studiuje w nim ponad tysiąc obcokrajowców, co plasuje UEK na drugim miejscu w Krakowie pod względem liczby studiujących cudzoziemców.

Obecnie UEK może pochwalić się statusem jednej z czołowych uczelni ekonomicznych w Polsce: według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2014 r. UEK znalazł się na drugim miejscu wśród publicznych uczelni ekonomicznych najczęściej wybieranych przez kandydatów i na szóstym miejscu w Polsce w zestawieniu "Jakie uczelnie kończyli prezesi największych polskich przedsiębiorstw?".

PAP - Nauka w Polsce

bko/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024