Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
29.05.2015 aktualizacja 29.05.2015

180 uczestników ostatniej edycji programu "Top 500 Innovators”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

180 osób znalazło się na liście uczestników ostatniej edycji programu "Top 500 Innovators” - poinformował resort nauki. Laureaci w drugiej połowie 2015 roku wyjadą na 9-tygodniowe programy stażowo-szkoleniowe na najlepszych uczelniach świata.

„Top 500 Innovators” to program adresowany do pracowników polskich jednostek naukowych i centrów transferu technologii. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 laureatów na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities).

O miejsce w ostatniej, czwartej edycji rządowego programu konkurowało 319 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii z całej Polski. \"Ostatecznie wyłoniliśmy 180 finalistów ostatniej edycji >>Top 500 Innovators<<, z czego 44 proc. stanowią kobiety\" - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas rozmów kwalifikacyjnych oceniano aplikacyjność badań prowadzonych przez kandydatów, innowacyjność prowadzonych projektów, dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, motywację do udziału w programie, zdolności komunikacyjne oraz umiejętność współpracy w zespole i znajomość języka angielskiego.

Uczestnicy „Top 500 Innovators” w 2015 roku wyjadą w pięciu grupach na 9-tygodniowe programy stażowo-szkoleniowe na Stanford University w USA i University of Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Program „Top 500 Innovators” wyposaża uczestników w unikalne kompetencje, pozwalające im prowadzić innowacyjne badania naukowe, ukierunkowane na potrzeby odbiorców z założeniem docelowego wprowadzenia produktu badań na rynek. Dzięki zajęciom prowadzonym przez wybitnych praktyków, wizytom studyjnym i stażom w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach dowiedzą się, jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Bardzo ważną częścią kursu jest rozwijanie kompetencji miękkich takich, jak praca w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywne myślenie, efektywne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów. Uczestnicy programu będą obserwowali pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotkają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital.

Uczestnicy dotychczasowych edycji programu pojechali na staże na Stanford University i University of California w Berkeley w USA w Dolinie Krzemowej. Po powrocie do Polski założyli stowarzyszenie promujące innowacyjne rozwiązania w nauce i wspierające ośrodki akademickie w udanych wdrożeniach wyników prac badawczych.

Szczegółowe informacje na temat wyników programu są dostępne na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024