Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
29.05.2015 aktualizacja 29.05.2015

Naukowcy zrekonstruowali w 3D słynny "urwany" Most Awinioński

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Średniowieczny most w Awinionie na południu Francji, zrujnowany niegdyś przez powodzie, odzyskał pierwotny wygląd dzięki trójwymiarowej rekonstrukcji. Naukowcy stworzyli aplikację, która pozwala na wirtualny "spacer" po moście.

Budowla znana dziś powszechnie jako most Awinioński (pierwotnie nazywana mostem św. Benedykta), powstała w XII wieku. Miała wtedy ponad 900 m. długości i łączyła dwa brzegi Rodanu. Wielokrotne gwałtowne powodzie w XVII wieku zniszczyły jednak konstrukcję - od tamtego czasu woda porywała kolejne przęsła; do dziś zachowały się tylko 4 z pierwotnej liczby 22.

Przez cztery lata specjaliści różnych dziedzin: historycy, archeolodzy, geolodzy, architekci i inżynierowie pracowali wspólnie nad cyfrową rekonstrukcją mostu w trzech wymiarach. Jak poinformował w tym tygodniu francuski dziennik \"Le Monde\", wysiłki naukowej ekipy zakończyły się właśnie sukcesem.

Odtworzenie oryginalnego wyglądu konstrukcji wymagało m.in. kwerendy w papieskich archiwach Watykanu oraz zbadania przez archeologów i geologów pozostałych po budowli śladów na dnie i brzegach rzeki. Wreszcie rolą filmowców było stworzenie trójwymiarowej animacji.

Pozwala ona każdemu widzowi odbyć wirtualną \"przechadzkę\" po Moście Awiniońskim pewnego dnia 1550 roku. Obrazom towarzyszy muzyka z epoki, dźwięki końskich podków, ludzkich kroków i bicia dzwonów. Po włączeniu odpowiedniej opcji można także oglądać, jak w ciągu wieków zmieniał się wygląd mostu i jego otoczenia.

Owoc pracy jest dostępny dla chętnych dzięki elektronicznej aplikacji, którą można pobrać bezpłatnie na smartfony i Iphony.

Wideo przedstawiające krótką wycieczkę po zrekonstruowanym moście można oglądać w internecie m.in. tutaj.

Most w Awinionie wraz z miejscowym Pałacem Papieskim należy do największych atrakcji południa Francji, opiewanych w legendzie i licznych piosenkach. Mówią one o tym, że w przeszłości odbywały się na nim tańce (śpiewała o tym także Ewa Demarczyk w utworze pt. \"Na moście w Avignon\" ze słowami K.K. Baczyńskiego ). (PAP)

szl/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024