Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
29.05.2015 aktualizacja 29.05.2015

Resort nauki: zmiany w Horyzoncie 2020 nie dotkną części ważnej dla Polski

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zmiany w programie Horyzont 2020 nie dotkną - ważnej dla Polski - części przeznaczonej na poszerzenie udziału polskich naukowców w unijnym programie badań naukowych i innowacji - poinformował resort nauki. Wskutek kompromisu zawartego w Brukseli cięcia w Horyzoncie 2020 będą mniejsze.

Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. Jednym z elementów programu są tzw. działania na rzecz poszerzania udziału. Ich celem jest zmniejszenie nierówności pomiędzy regionami UE w zakresie sięgania po środki Horyzontu 2020, tak, aby pełniej wykorzystać potencjał naukowy całej Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

Siedmioletni budżet Horyzontu 2020 na lata 2014-2020 ma wynieść ponad 77 mld euro. Jednak część tej kwoty – 2,7 mld euro – miała być przesunięta na inwestycje w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), którego wprowadzenie pod koniec listopada zapowiedział szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker. W czwartek kompromis w sprawie wdrażania planu inwestycyjnego uzgodnili negocjatorzy europarlamentu i rządów państw UE.

Pierwotna propozycja KE przewidywała przesunięcie do EFIS 3,3 mld euro z programu Łącząc Europę oraz 2,7 mld z Horyzontu 2020. W trakcie negocjacji uwzględniono obawy wyrażane przez wielu europosłów, ograniczając planowane przesunięcia do EFIS. Uzgodniono, że przesunięcia będą mniejsze o 1 mld euro.

"Do EFIS trafiła część wcześniej planowanych środków z Horyzontu 2020, ale udało nam się powstrzymać cięcia w części, która była dla nas szczególnie istotna, a mianowicie w pakiecie dotyczącym >>poszerzania udziału<<" - wyjaśniło PAP biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak informuje MNiSW, o taki rezultat zabiegała m.in. minister Lena Kolarska-Bobińska i sześciu innych europejskich ministrów nauki. Zwiększenie polskiego udziału w Horyzoncie 2020 jest bowiem jednym ze strategicznych celów resortu nauki. "To dla Polski bardzo dobra wiadomość, bo to w tym pakiecie znajdują się takie instrumenty, jak Teaming, Twinning czy ERA Chairs. Najważniejszy cel, który MNiSW postawiło sobie przed tymi negocjacjami, udało się więc osiągnąć" - czytamy w komunikacie resortu nauki.

Mimo mniejszych środków z Horyzontu 2020 i programu Łącząc Europę kwota całego Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych - 21 mld euro - nie zostanie zmniejszona. KE będzie musiała znaleźć te środki w marginesie budżetu UE. EFIS ma wygenerować inwestycje warte 315 mld euro. "W ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych od lata tego roku będzie można uruchomić środki na inwestycje, które mają dać nowe miejsca pracy i generować innowacje" - informuje resort nauki.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024