Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
30.05.2015 aktualizacja 30.05.2015

Prof. Haas doktorem h.c. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Thomas J. Haas z USA otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Godność odebrał głównie za wkład w rozwijanie współpracy między Grand Valley State University w Allendale i Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.

Doceniono też jego zdolności w organizacji i zarządzaniu uczelniami wyższymi.

Prof. Haas z wykształcenia jest chemikiem, specjalizuje się też w naukach o zdrowiu oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Od 2006 r. pełni funkcję rektora Grand Valley State Univeristy w Allendale w stanie Michigan (USA). W tym roku UEK świętuje 40-lecie współpracy z tą uczelnią.

Jak podkreślił prof. Kazimierz Zieliński, realizacja licznych programów naukowo-badawczych pomiędzy UEK a amerykańską uczelnią to duża zasługa prof. Haasa. Jak dotąd na Grand Valley State University wyjechało ok. 250 osób, a do UEK przyjechało ok. 150 osób – studentów i pracowników naukowych, realizujących projekty edukacyjne i badawcze.

Prof. Aleksy Pocztowski mówił podczas laudacji, że w okresie kierowania Grand Valley State Univeristy prof. Haas wdrożył proces strategicznego planowania powiązanego z budżetowaniem, uruchomił nowe kierunki studiów, uzyskał wznowienie posiadanych akredytacji oraz akredytował nowe programy nauczania.

W tym czasie nastąpił zauważalny rozwój infrastruktury uniwersytetu, obejmującej budynki dydaktyczne, bibliotekę, zaplecze rekreacyjne, mieszkaniowe i socjalne. Powstał unikalny w skali kraju Wydział Równości i Przeciwdziałania Wykluczeniu. Dzięki temu Grand Valley State University znalazł się w czołówce uczelni USA w kategorii zrównoważonego rozwoju, a prof. Haas uzyskał tytuł Zielonego Lidera stanu Michigan, nadany mu przez Detroit Free Press w 2010 r.

Prof. Haas mówiąc o owocnej współpracy Grand Valley State University i krakowskiej uczelni podkreślił, że kontynuacja partnerskich relacji przez następne 40 lat będzie wymagała zdolności przywódczych, które warunkują sukces ludzi oraz instytucji.

Naukowiec przywołał też słowa amerykańskiego prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego: „Uczenie się i przywództwo są nieodzowne”. „W naszych uczelniach - Grand Valley State University i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – musimy wcielać te słowa w każdym dniu naszej działalności. Wyrażają one istotę naszych trwałych relacji. Będziemy nadal uczyć się tego, jak uczyć się najlepiej. Musimy korzystać z doświadczeń partnera, przewidując zmiany i odpowiednio na nie reagując, jednocześnie inicjując konieczne zmiany i podejmując ryzyko działań gwarantujących dalsze trwanie i pomyślność. Ta wspólna wiedza, wizja i odwaga umożliwią kontynuację partnerskiej współpracy na przyszłe dziesięciolecia” – powiedział prof. Haas.

Amerykanin wspomniał też o swoich polskich korzeniach. Jego dziadkami byli polscy emigranci, którzy nauczyli go kilku słów po polsku: „proszę”, „dzień dobry”, „dziękuję”, „daj mi buziaka”. Przypłynęli do Ameryki na frachtowcu w 1915 r. „Moi rodzice nie studiowali na uniwersytecie. Moja matka zakończyła edukację w wieku 10 lat, by pomóc utrzymać rodzinę. To dzięki jej inteligencji i determinacji mój brat, siostra i ja sam zrozumieliśmy sens poświęcania się dla innych. Mój ojciec był nowojorskim policjantem; nie ukończył szkoły średniej. Pracował po godzinach, by wykształcić troje dzieci, które – mówiąc obrazowo – wspierały się na jego ramionach, by osiągnąć szczytne cele” – wspominał uhonorowany.

Jak dodał, jego talent chemiczny odkryli nauczyciele gimnazjum, kiedy miał 12 lat i ten moment uważa za początek swojej kariery.

Na Grand Valley State University uczy się obecnie 25 tys. studentów. Uczelnia zatrudnia 2,6 tys. pracowników naukowych i administracyjnych. Poza głównym kampusem w Allendale uniwersytet ma ośrodki zamiejscowe w Traverse City, Holland, Muskegon, Grand Rapids i Detroit.

W 90-letniej historii UEK prof. Haas jest 30. doktorem honoris causa. Po raz pierwszy tytuł ten nadano w 1975 r. uświetniając jubileusz 50-lecia uczelni. Wyróżnienie otrzymali wtedy prof. Mieczysław Mysona i prof. Grzegorz Leopold Seidler. (PAP)

bko/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024