Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
01.06.2015 aktualizacja 01.06.2015

Wśród nowości na UJ studia euroazjatyckie i specjalizacja biohistoria

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na Uniwersytecie Jagiellońskim dla tegorocznych maturzystów przygotowano 11 tys. 900 miejsc na 148 kierunkach. Wśród nowości są kierunki: studia euroazjatyckie i chemia medyczna oraz specjalności: biohistoria i prowadzone w języku ukraińskim i polskim „Pogranicze i sąsiedztwo w Europie”.

Jak mówił w poniedziałek prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania, uczelnia chce rozbudowywać ofertę kursów prowadzonych w językach obcych. Obecnie jest już ich ok. 260. Podkreślił, że uczelni nie dotknęły niekorzystne zmiany demograficzne.

"Zmniejszyło się zainteresowanie studiami niestacjonarnymi, ale w skali całej uczelni, uwzględniając studia stacjonarne i niestacjonarne nie była to duża zmiana” - mówił prof. Mania, odnosząc się do ubiegłorocznej rekrutacji. "Chcemy zaproponować w tym roku nowe kierunki oraz zwiększyć liczbę kursów prowadzonych w językach obcych” – dodał. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych powstaną dwie specjalności prowadzone w językach obcych: "Bezpieczeństwo międzynarodowe, polityka i kultura, studia regionalne" w języku rosyjskim oraz "Studia polsko-ukraińskie. Pogranicze i sąsiedztwo w Europie" w języku ukraińskim i polskim (nauka przez cztery pierwsze semestry odbywać się będzie w języku ukraińskim, przez dwa kolejne w języku polskim).

Jak poinformował PAP rzecznik UJ Adrian Ochalik, w kończącym się roku akademickim na UJ studiowało niemal 2 tys. cudzoziemców, którzy najchętniej wybierali stosunki międzynarodowe, zarządzanie, stosunki międzynarodowe i regionalne, neofilologię, dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz europeistykę. Osobna grupa obcokrajowców to 710 studentów Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców Collegium Medicum UJ.

Na Wydziale Chemii UJ uruchomiony zostanie nowy kierunek chemia medyczna, którego absolwenci będą mieć wykształcenie z zakresu nauk biologicznych, medycznych i chemicznych. Nowością są także studia euroazjatyckie, których przedmiotem będą Rosja, Ukraina i inne kraje postradzieckie m.in. Białoruś, Mołdawia, Kazachstan, Uzbekistan czy Gruzja i Armenia. Na Wydziale Historycznym na kierunku historia uruchomiona zostanie specjalizacja biohistoria, w programie której znajdzie się tematyka ingerencji człowieka w środowisko i wpływu przyrody na człowieka.

Dla zainteresowanych studiami drugiego stopnia nowością będzie kierunek e-gospodarka przestrzenna, łączący umiejętności z zakresu gospodarki przestrzennej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i technologii informacji geograficznej. Także na tym poziomie będzie można podjąć studia euroazjatyckie. Nowością będzie specjalność studia środkowoeuropejskie (10 miejsc), których program umożliwi pobyt i naukę na uniwersytetach partnerskich w Pradze, Bratysławie czy Lublanie. Na kierunku pedagogika pojawi się specjalność gerontopedagogika, uwzględniająca opiekę i wsparcie dla osób starszych, a na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej specjalność kultura współczesna.

Rekrutacja na najstarszej polskiej uczelni rozpoczęła się 28 maja i dotyczy w sumie 21 tys. 700 miejsc: 11 tys. 900 miejsc będzie na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich, a 9 tys. 800 na studiach drugiego stopnia. W sumie uczelnia uruchomi 325 kierunków.

Rejestracja chętnych na studia pierwszego stopnia zakończy się 5 lipca, a wyniki zostaną ogłoszone 11 lipca.

Przed rokiem największa liczba kandydatów zgłosiła się na UJ na: kierunek lekarski - 1992, prawo – 1970 i psychologię 1210. Najwięcej osób na jedno miejsce było na sinologii – 14, kierunku lekarsko-dentystycznym – 14 i japonistyce – 11.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024