Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
11.06.2015 aktualizacja 11.06.2015

W piątek początek Łukowskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak dotknąć światła podczerwonego, jak światło zmieniło życie pająków, ile cząstek przechodzi przez człowieka m.in. tego dowiedzą się uczestnicy III Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się w Łukowie między 12 a 14 czerwca.

Trzecia edycja Łukowskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przebiega pod hasłem „W świetle nauki” ponieważ Organizacja Narodów Zjednoczonych rok 2015 ogłosiła Rokiem Światła.

W piątek, 12 czerwca, zaplanowano wykłady, podczas których będzie można "dotknąć" światła podczerwonego oraz usłyszeć o jego wykorzystaniu w nauce i życiu codziennym. Wykładowcy powiedzą też o promieniowaniu kosmicznym i cząstkach elementarnych, o tym, jak światło zmieniło życie pająków, ale także dokonają “wykładowego biegu po zdrowie” oraz przeprowadzą krótką lekcję historii i patriotyzmu. Przez cały dzień wykładów uczniowie Gimnazjum nr 2 będą oprowadzać po wystawie wykonanej w technice rzeczywistości rozszerzonej na temat przełomowych odkryć naukowych, które zmieniły nasze myślenie o świecie. Zajęcia poprowadzą naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także nauczyciele pasjonaci z I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie.

Drugi dzień festiwalu to warsztaty radiowe liczne laboratoria i ćwiczenia z chemii, fizyki, biologii, matematyki w trakcie których będzie można wyizolować swoje własne DNA, zobaczyć złudzenia optyczne, sprawdzić, jak można komunikować się bez przewodów, światłowodów, a tylko przy pomocy fal radiowych i jonosfery na olbrzymie odległości.

W niedzielę na zakończenie naukowych wykładów i laboratoriów będzie można obejrzeć spektakl teatralny “Moralność Pani Dulskiej”.

Zajęcia będą odbywały się w budynku Gimnazjum nr 2, auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie i na scenie Łukowskiego Ośrodka Kultury.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024