Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
12.06.2015 aktualizacja 12.06.2015

Wyroby ze złota sprzed 3,5 – 2 tys. lat znaleziono w okolicach Jasła

Fot. PAP/ Darek Delmanowicz 12.06.2015 Fot. PAP/ Darek Delmanowicz 12.06.2015

Wyroby ze złota datowane wstępnie na 1600-400 lat przed Chrystusem znalazł rolnik w okolicach Jasła na Podkarpaciu. Zabytkowe przedmioty trafiły do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

"Podczas prac polowych rolnik w okolicach Jasła natrafił na trzy złote bransolety przewiązane złotym drutem" – powiedział w czwartek PAP archeolog i dyrektor krośnieńskiego muzeum Jan Gancarski.

Archeolog podkreślił, że "znalazca zachował się bardzo uczciwie i o dokonanym przez siebie znalezisku powiadomił służby konserwatorskie, które zabytki przekazały muzeum w Krośnie". "Jego postawa zasługuje na pochwałę. Mam nadzieje, że otrzyma adekwatna nagrodę od ministra kultury i dziedzictwa narodowego" – dodał Gancarski.

Dyrektor odmówił podania personaliów znalazcy oraz miejsca, gdzie od kilku tysięcy lat spoczywały złote bransolety. Nie chciał się też wypowiadać na temat wagi złotych bransolet. Archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego zamierzają tam wkrótce przeprowadzić szczegółowe badania.

"Są to unikatowe zabytki; prawdopodobnie jedyne tego typu w południowo-wschodniej Polsce. Miejsce ich odkrycia przebadamy, bo chcemy stwierdzić czy było to znalezisko o charakterze skarbu, czy też może pozostałości cmentarzyska" – zaznaczył Gancarski.

Jego zdaniem, "są to zapewne wyroby pochodzenia zakarpackiego". "W tamtym czasie pogórza karpackie zamieszkiwały ludy, które przybyły tutaj zza Karpat" – zauważył.

W latach 90. ubiegłego wieku w okolicach Jasła Gancarski wraz kierowaną przez niego grupą archeologów odkrył ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów i obiektów; najstarsze są datowane na cztery tys. lat przed Chrystusem.

Ustalono wtedy, że na początku epoki brązu w Trzcinicy k. Jasła zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Z kolei między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Natomiast między VIII a XI wiekiem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze u schyłku panowania Mieszka II.

Od kilku lat w Trzcinicy znajduje się skansen archeologiczny.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024