Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
12.06.2015 aktualizacja 12.06.2015

Eksperymenty naukowe, pokazy robotów na 6. „Dniu Odkrywców”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ciekawostki i pokazy naukowe z astronomii, robotyki, interaktywne eksperymenty z fizyki, chemii, matematyki, a także prezentacje historyczne będzie można zobaczyć na 6. Interaktywnym Pikniku Wiedzy „Dzień Odkrywców”, który odbędzie się w sobotę w Rzeszowie.

W tym roku miasteczko piknikowe, zlokalizowane w centrum miasta w okolicach rzeszowskiego zamku, podzielone zostanie na trzy strefy: Nauki, Techniki i Cywilizacji. Każda z tych części składać się będzie z innych obszarów tematycznych. Swoje stoiska i ekspozycje zaprezentuje w nich ponad 200 uczestników z różnych centrów nauki, uczelni wyższych, instytucji naukowych i organizacji związanych z edukacją interaktywną oraz kulturą, a także firm z różnych branż oraz indywidualnych pasjonatów nauki.

Swoje stoiska będą miały m.in.: Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Centrum Nauki KOPERNIK, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Explorapark, Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogród Doświadczeń, koła naukowe rzeszowskich uczelni, szkoły językowe, grupy rekonstrukcyjne czy Muzeum Dobranocek.

Wśród atrakcji Pikniku znajdzie się prezentacja bolida zaprojektowanego i zbudowanego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, z którym już w lipcu wystartują w zawodach Formuła Student w Wielkiej Brytanii. Chętni będą mogli sprawdzić jak działa jego silnik, czy nawet usiąść za kierownicą tego pojazdu, który do 100 km/h rozpędza się w niecałe pięć sekund; będzie też pokaz robotów, maszyn i ich możliwości. Szczególną gratką dla pasjonatów, zarówno tych najmłodszych jak i dorosłych, będzie możliwość samodzielnego skonstruowania małego robota.

Jak podkreśliła współorganizatorka imprezy, Marlena Proszak, jedną z największych atrakcji rzeszowskiego pikniku jest to, że uczestnicy mogą nie tylko oglądać dokonania innych, czy obserwować wykonywane przez nich eksperymenty, ale sami uczestniczyć w tych wydarzeniach.

„Uczymy bawiąc. Chodzi o to, aby zainteresować szeroko pojętą nauką także, a może szczególnie tych, którzy nie lubią się uczyć w szkole, w tradycyjny sposób, którym nauka wydaje się nudna. Chcemy im pokazać, że nauka może być zabawą i że to wielka frajda samemu zrobić jakiś eksperyment albo robota” – mówiła Proszak.

Dla odwiedzających tegoroczny „Dzień Odkrywców” przygotowano też eksponaty związane z techniką lotniczą, nowoczesnymi silnikami, samolotami i śmigłowcami. Nie zabraknie tam pokazów i zabaw związanych z aerodynamiką i jej zastosowaniem w lotnictwie.

Miłośnicy historii będą mogli zobaczyć jak wyglądała drukarnia Gutenberga, jak wyglądały pierwsze drukowane książki, czym różniły się między sobą i z czego były wykonane pieczęcie historyczne od epoki brązu do XX wieku, w tym np. pieczęcie krzyżackie czy książąt polskich; na pikniku zostanie pokazanych ponad 100 replik historycznych pieczęci.

Dla pasjonatów historii specjaliści z Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowali prezentację konserwacji zabytków. Nie zabraknie też pokazów średniowiecznych rycerzy, a także walk samurajów, czy kaligrafii japońskiej.

Na Pikniku pokazane zostanie także np. wyposażenie nowoczesnego laboratorium kryminalistycznego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, specjalistyczne, w pełni wyposażone walizki śledcze oraz różne techniki zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Uczestnicy „Dnia Odkrywców” będą mogli zobaczyć w Strefie Techniki m.in. jak pobierane są odciski palców oraz w jaki sposób specjaliści zbierają ślady na miejscu przestępstwa.

W programie imprezy znajdzie się też konkurs wiedzy pod patronatem Discovery Science, w którym mogą wziąć udział dwuosobowe drużyny, składające się z dziecka do 15 lat i osoby dorosłej.

PAP - Nauka w Polsce

api/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024