Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
17.06.2015 aktualizacja 17.06.2015

Rozpoczął się konkurs PRIX GALIEN POLSKA 2015

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Można składać aplikacje do III edycji konkursu Prix Galien Polska, którego celem jest promocja innowacyjności w farmacji i medycynie. We wtorek w Warszawie odbyła się promująca konkurs konferencja prasowa.

W konkursie mogą wziąć udział innowacyjne firmy farmaceutyczne, naukowcy i instytucje badawcze oraz producenci wyrobów medycznych i rozwiązań IT dla medycyny.

Nazwa Prix Galien pochodzi od imienia Klaudiusza Galena, żyjącego w II wieku naszej ery Greka jednego z najwybitniejszych lekarzy i badaczy świata antycznego. Nagroda Prix Galien przyznawana jest innowacyjnym produktom oraz ważnym odkryciom naukowym, które pomagają w ratowaniu i poprawie jakości życia pacjentów. Kapituła konkursu gromadzi wybitne postaci środowiska farmaceutycznego i medycznego (nie otrzymują wynagrodzenia z tego tytułu). Obowiązki przewodniczącego Kapituły Konkursowej pełni prof. dr hab. Cezary Szczylik.

Jak powiedział prof. Szczylik, Polacy nie powinni być zjadaczami chleba, ale budować własne piekarnie – czyli tworzyć innowacyjne przedsiębiorstwa związane z nowoczesna medycyną. W Polsce nie brak zdolnych i wykształconych młodych ludzi (i nie tylko młodych, jak zaznaczył prof. Skarżyński). Przykładem może być obecna na konferencji tegoroczna maturzystka Joanna Jurek, stypendystka programu Prix Galien, działającego w ramach konkursu. Pani Joanna jest współautorką prac dotyczących systemu dostarczania leków opartego na wykorzystaniu nanomateriałów, a także wytworzenia wielofunkcyjnego bioimplantu bazującego na komórkach macierzystych i nanomateriałach. Wraz z Dominiką Bakalarz będzie reprezentowała Polskę na etapie międzynarodowym Europejskiego Konkursu Prac Młodych Naukowców (EUCYS 2015) w Mediolanie.

Konkurs Prix Galien stworzył 45 lat temu francuski farmaceuta, Roland Mehl. Odbywa się dziś w 17 krajach, m.in. we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Włoszech, Turcji, Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co dwa lata zdobywcy Prix Galien z poszczególnych krajów biorą udział w konkursie International Prix Galien, który wyróżnia najważniejsze innowacje w skali globalnej. W 2014 roku nagrodę międzynarodową (za stworzenie Krajowej Sieci Teleaudiologii) zdobył polski Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego.

O prestiżową nagrodę w Polsce będzie można się ubiegać już po raz trzeci. Aplikować można w czterech kategoriach: Innowacyjny produkt leczniczy (w tym podkategorie: Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie otwartym, Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie zamkniętym, Innowacyjna szczepionka, Innowacyjny sierocy produkt leczniczy), Innowacyjne odkrycie naukowe, Innowacyjny wyrób medyczny oraz Innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie: http://www.prixgalien.pl/

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 września 2015 r. Finał konkursu odbędzie się 17 listopada 2015 r. w hotelu Sheraton w Warszawie.

Honorowy patronat nad Prix Galien 2015 objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polska Akademia Nauk.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024