Strona główna Aktualności
Technologie

Dziesięcioro młodych wizjonerów z Polski wybrano w konkursie "Innovators Under 35”

18.06.2015 Technologie, Innowacje, Konkursy

Fot. Fotolia

Dziesięcioro młodych Polaków, sześciu mężczyzn i cztery kobiety, wygrało w pierwszej polskiej edycji konkursu "Innovators Under 35”, w którym wybierani są młodzi wizjonerzy i innowatorzy z całego świata.

Konkurs „Innovators Under 35” organizuje „MIT Technology Review” – najstarszy magazyn poświęcony technice, którego wydawcą jest renomowany Massachusetts Institute of Technology. Wybierani są w nim liderzy innowacji, którzy nie ukończyli 35. roku życia, a „dzięki swojemu wkładowi w rozwój nowych technologii w nieoceniony sposób przyczyniają się do znalezienia odpowiedzi na wyzwania współczesnej rzeczywistości oraz poprawy życia wielu osób na świecie”.

 

W pierwszej polskiej edycji konkursu, międzynarodowy panel ekspertów, wybrał sześciu mężczyzn i cztery kobiety. Wśród młodych innowatorów z Polski znalazła się warszawianka Aleksandra Orchowska, autorka Projektu Anatomia, czyli gry edukacyjnej, w której robot uczy dzieci jak żyć z cukrzycą. Kolejną wyróżnioną jest pochodząca ze Skierniewic Kamila Staryga, współautorka aplikacji Besense, umożliwiającej poprzez analizę krwi menstruacyjnej wczesną diagnozę chorób u kobiet. Z kolei Katarzyna Nawrotek - laureatka z Politechniki Łódzkiej - opracowała implanty, które wspomagają regenerację rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych.

 

Kolejnym z wyróżnionych w konkursie jest Maciej Machulak z Opola, który opracował protokół, umożliwiający kontrolę nad danymi, udostępnianymi przez nas w internecie. Inteligentny, elektryczny rower, opracowany przez kolejnego z laureatów: Marcina Piątkowskiego z Tarnobrzega, może wprowadzić rewolucję w zmniejszaniu ulicznych korków. W gronie innowacyjnych Polaków znalazł się też Michał Mikulski z Gliwic - twórca egzoszkieletu, czyli robota, który pomoże w rehabilitacji pacjentów z zanikiem mięśni czy stwardnieniem rozsianym.

 

Wśród Polaków wyróżnionych w konkursie "Innovators Under 35" znalazł się też gdańszczanin Marcin Treder, którego start-up UXPin, wytwarzający narzędzia dla designerów, zrobił furorę w Dolinie Krzemowej. W gronie laureatów znalazła się też Olga Malinkiewicz z Warszawy, autorka prostej i taniej metody produkcji perowskitów - związków chemicznych, które mogą w przyszłości zastąpić krzem w ogniwach słonecznych i zrewolucjonizować przemysł energetyczny.

 

Kolejny z młodych polskich wizjonerów: Przemysław Kornatowski pracuje na Politechnice Federalnej w Lozannie. Wyspecjalizował się w produkcji dronów, które można wykorzystać w misjach ratunkowych czy usuwaniu skutków katastrof naturalnych. Z kolei rewolucyjny test opracowany przez Tomasza Wołkowskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego umożliwia wykrycie wirusa Ebola szybciej i taniej, niż obecnie używane metody.

 

Laureaci polskiej edycji konkursu zaprezentują swoje pomysły 23 czerwca podczas Bitspiration Festival, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki. W listopadzie 2015 roku spotkają się oni podczas międzynarodowego spotkania laureatów "Innovators Under 35” z całego świata.

 

Konkurs "Innovators Under 35" jest organizowany od 1999 roku, a od pięciu lat „MIT Technology Review” szuka utalentowanych innowatorów również w innych częściach świata m.in. w Europie. Europejskie edycje konkursu odbyły się w dotąd Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii, wyłaniając ponad 100 młodych liderów nowych technologii. W tym roku - oprócz 10 osób z Polski - dołączy do nich 10 osób z Belgii.

 

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in.: Konstantin Novoselov - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Max Levchin - założyciel firmy PayPal, David Karp - założyciel Tumblr, Sergey Brin - współtwórca Google, Linus Torvalds - założyciel Linux.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi