Strona główna Aktualności
Technologie

Dziesięcioro młodych wizjonerów z Polski wybrano w konkursie "Innovators Under 35”

18.06.2015 Technologie, Innowacje, Konkursy

Fot. Fotolia

Dziesięcioro młodych Polaków, sześciu mężczyzn i cztery kobiety, wygrało w pierwszej polskiej edycji konkursu "Innovators Under 35”, w którym wybierani są młodzi wizjonerzy i innowatorzy z całego świata.

Konkurs „Innovators Under 35” organizuje „MIT Technology Review” – najstarszy magazyn poświęcony technice, którego wydawcą jest renomowany Massachusetts Institute of Technology. Wybierani są w nim liderzy innowacji, którzy nie ukończyli 35. roku życia, a „dzięki swojemu wkładowi w rozwój nowych technologii w nieoceniony sposób przyczyniają się do znalezienia odpowiedzi na wyzwania współczesnej rzeczywistości oraz poprawy życia wielu osób na świecie”.

 

W pierwszej polskiej edycji konkursu, międzynarodowy panel ekspertów, wybrał sześciu mężczyzn i cztery kobiety. Wśród młodych innowatorów z Polski znalazła się warszawianka Aleksandra Orchowska, autorka Projektu Anatomia, czyli gry edukacyjnej, w której robot uczy dzieci jak żyć z cukrzycą. Kolejną wyróżnioną jest pochodząca ze Skierniewic Kamila Staryga, współautorka aplikacji Besense, umożliwiającej poprzez analizę krwi menstruacyjnej wczesną diagnozę chorób u kobiet. Z kolei Katarzyna Nawrotek - laureatka z Politechniki Łódzkiej - opracowała implanty, które wspomagają regenerację rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych.

 

Kolejnym z wyróżnionych w konkursie jest Maciej Machulak z Opola, który opracował protokół, umożliwiający kontrolę nad danymi, udostępnianymi przez nas w internecie. Inteligentny, elektryczny rower, opracowany przez kolejnego z laureatów: Marcina Piątkowskiego z Tarnobrzega, może wprowadzić rewolucję w zmniejszaniu ulicznych korków. W gronie innowacyjnych Polaków znalazł się też Michał Mikulski z Gliwic - twórca egzoszkieletu, czyli robota, który pomoże w rehabilitacji pacjentów z zanikiem mięśni czy stwardnieniem rozsianym.

 

Wśród Polaków wyróżnionych w konkursie "Innovators Under 35" znalazł się też gdańszczanin Marcin Treder, którego start-up UXPin, wytwarzający narzędzia dla designerów, zrobił furorę w Dolinie Krzemowej. W gronie laureatów znalazła się też Olga Malinkiewicz z Warszawy, autorka prostej i taniej metody produkcji perowskitów - związków chemicznych, które mogą w przyszłości zastąpić krzem w ogniwach słonecznych i zrewolucjonizować przemysł energetyczny.

 

Kolejny z młodych polskich wizjonerów: Przemysław Kornatowski pracuje na Politechnice Federalnej w Lozannie. Wyspecjalizował się w produkcji dronów, które można wykorzystać w misjach ratunkowych czy usuwaniu skutków katastrof naturalnych. Z kolei rewolucyjny test opracowany przez Tomasza Wołkowskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego umożliwia wykrycie wirusa Ebola szybciej i taniej, niż obecnie używane metody.

 

Laureaci polskiej edycji konkursu zaprezentują swoje pomysły 23 czerwca podczas Bitspiration Festival, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki. W listopadzie 2015 roku spotkają się oni podczas międzynarodowego spotkania laureatów "Innovators Under 35” z całego świata.

 

Konkurs "Innovators Under 35" jest organizowany od 1999 roku, a od pięciu lat „MIT Technology Review” szuka utalentowanych innowatorów również w innych częściach świata m.in. w Europie. Europejskie edycje konkursu odbyły się w dotąd Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii, wyłaniając ponad 100 młodych liderów nowych technologii. W tym roku - oprócz 10 osób z Polski - dołączy do nich 10 osób z Belgii.

 

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in.: Konstantin Novoselov - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Max Levchin - założyciel firmy PayPal, David Karp - założyciel Tumblr, Sergey Brin - współtwórca Google, Linus Torvalds - założyciel Linux.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->