Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prof. Wolfgang Ulrich Dressler doktorem honoris causa UAM

18.06.2015 Uczelnie, Nagrody i wyróżnienia, Ludzie Nauki

Fot. Fotolia

Prof. Wolfgang Ulrich Dressler odebrał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Austriacki profesor uznawany jest przez środowiska naukowe za najwybitniejszego współczesnego specjalistę z dziedziny językoznawstwa.

Zainteresowania badawcze Dresslera obejmują językoznawstwo teoretyczne, opisowe, indoeuropejskie, historyczne oraz stosowane. Dotychczas opublikował prace językoznawcze na temat 31 języków. Publikuje i wykłada w pięciu językach, czyta – w 12, w tym także po polsku.

 

Decyzję o przyznaniu naukowcowi najwyższej godności akademickiej Senat UAM podjął pod koniec marca na wniosek Rady Wydziału Anglistyki.

 

Promotor honorowego doktoratu i jednocześnie dziekan anglistyki UAM prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk powiedziała podczas środowej uroczystości, że prof. Dressler jest „wzorcem naukowego mistrza, czyli inspirującego i życzliwego przewodnika, oraz mentora młodych naukowców; twórcą własnej szkoły uprawiania nauki, zrzeszającym liczne pokolenia uczniów”.

 

Jak mówiła, Dressler to "wielki uczony humanista o szerokiej i pogłębionej wiedzy w wielu dziedzinach - wykraczających daleko poza główny nurt jego badań, takich jak sztuka, architektura, muzyka, historia, kultura i polityka". Prof. Dressler jest w "pełni znaczenia tego określenia - człowiekiem renesansu” – dodała Dziubalska-Kołaczyk.

 

Dziękując za wyróżnienie, Dressler wielokrotnie nawiązywał do swoich bliskich relacji z poznańską uczelnią, z którą współpracuje od początku lat 70-tych ubiegłego wieku. „Kiedy zostałem członkiem Akademii, wykorzystaliśmy istniejący program wymiany między Austriacką Akademią Nauk a PAN do promowania międzynarodowych wyjazdów oraz współpracy. Wraz z Kasią (prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk – PAP) mogliśmy się tym samym zaangażować we wzajemny mentoring bardziej zaawansowanych studentów i młodych doktorów z naszych jednostek; w wykłady i dydaktykę, prezentacje konferencyjne” – wspominał.

 

Mówiąc o swojej drodze naukowej, zaznaczył, że zamiłowanie do badań naukowych wyniósł z rodzinnego domu. „Mój pradziadek, jego ojciec oraz bracia byli znamienitymi uczonymi, choć żaden z nich nie był językoznawcą. Mój wuj Karl von Frisch, późniejszy laureat Nagrody Nobla za odkrycie tak zwanego języka pszczół, był dla mnie wzorem do naśladowania nie tylko w sferze naukowej, ale również osobistej, gdyż cechowała go skromność i postawa humanistyczna” – mówił profesor.

 

Dressler urodził się w 1939 roku w Wiedniu. Studiował językoznawstwo i filologię klasyczną w Wiedniu, Paryżu i Rzymie. W 1968 roku uzyskał habilitację na Uniwersytecie Wiedeńskim, a w 1971 roku został profesorem zwyczajnym lingwistyki ogólnej i stosowanej. Tytuł doktora honorowego Dressler uzyskał na uniwersytetach Sorbonne-Paris 5 - w 2002 roku oraz Uniwersytecie w Atenach - w 2010 roku. Jest ponadto laureatem uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych nagród naukowych w Austrii - Grosser Kardinal-Innitzer-Preis für das Lebenswerk.

 

Dressler jest autorem lub współautorem prawie pięciuset publikacji, w tym 31 książek. Był ponadto redaktorem lub współredaktorem siedmiu pism m.in. „Wiener Linguistische Gazette”, „Die Sprache”, „Folia Linguistica”, zasiadał także w ponad 20 radach redakcyjnych czasopism naukowych, w tym „Rivista di Linguistica”, „Phonology”, „Morphology” czy „Clinical Linguistics and Phonetics”.

 

Dressler otrzymał honorowe wyróżnienie poznańskiego uniwersytetu jako dwunasty językoznawca i tym samym dołączył do grona 135 doktorów honorowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wśród laureatów tej najwyższej godności akademickiej są m.in. Jan Paweł II, Ignacy Mościcki, Roman Dmowski, Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie oraz Javier Solana, Gustaw Herling-Grudziński, Jan Nowak-Jeziorański i Al Gore. (PAP)

 

ajw/ ann/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi