Strona główna Aktualności
Świat

Komputer zamiast stylisty

20.06.2015 Świat

Fot.: Fotolia

Już niedługo zamiast korzystać z porad stylisty czy samemu śledzić blogi modowe wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie – przekonuje „New Scientist”

Nowy program, opracowany przez Raquel Urtasun z University of Toronto (Kanada), ocenia zewnętrzny wygląd danej osoby na podstawie fotografii i oferuje wskazówki powalające wyglądać jeszcze lepiej. Jak wyjaśnia dr Urtasun, nie każdy ma dostęp do odpowiedniego eksperta, a jej program mógłby pomoc w stylizacji zdjęć na strony randkowe czy do profilu na Facebooku.

 

Moda ze względu na zmienność, subiektywizm oraz zależność od kulturowego kontekstu z trudem poddaje się komputeryzacji. To, co dziś popularne, za kilka miesięcy może już być passe, a stroje cenione w jednej kulturze nie pasują do innej. Wiele zależy od sytuacji: stylizacja dobra na randkę nie nadaje się do pracy. Wreszcie zanim komputer przystąpi do bardziej złożonych analiz, musi właściwie zidentyfikować każdy noszony element stroju.

 

Aby dostarczyć programowi danych dotyczących mody, zespół Urtasun zademonstrował mu tysiące zdjęć z popularnej strony modowej Chictopia. Program uznawał wygląd prezentowanych osób za tym modniejszy, im lepiej oceniali je inni użytkownicy. Także inne informacje dotyczące zdjęcia – na przykład położenie geograficzne, tło, opis czy data wysłania - brane były pod uwagę.

 

Tak wyedukowany program wykorzystał informacje do kategoryzowania strojów oraz sugerowania tego, co sprawdziło się u innych w podobnych sytuacjach – na przykład dodania czarnych butów czy wypróbowania czegoś pastelowego.

 

Niedawno Urtasun zaprezentowała wyniki swoich badań podczas konferencji Computer Vision and Pattern Recognition w Bostonie (USA). Jej zespół zamierza zautomatyzować pracę stylisty – planowane jest wykorzystanie także zdjęć z innych źródeł.

 

Poproszona o komentarz Alexandra Greenawalt, osobista stylistka z Nowego Jorku była – co zrozumiałe - sceptyczna. Jej zdaniem nie wystarczy podążać za najnowszymi trendami, aby dobrze wyglądać. Ona ubierając swoich klientów bierze pod uwagę wiele czynników – wiek, zawód, budowę ciała. Skutecznie działający algorytm także musiałby uwzględniać je wszystkie.

 

Z drugiej jednak strony Greenwalt ciekawią dalsze losy technologii - czy po udoskonaleniu pozwoli przewidywać rozwój mody? Jej zdaniem taka funkcja byłaby interesująca zwłaszcza dla szczególnie starających się nadążać za modą nastolatków czy osób około dwudziestki.(PAP)

 

pmw/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Dunbar, plotki i ewolucja języka Dunbar, plotki i ewolucja języka

Ludzka kultura jest przesycona językiem. Dzięki niemu jesteśmy zdolni do osiągania najniezwyklejszych rzeczy - podkreśla brytyjski antropolog Robin Dunbar. I krok po kroku tłumaczy, kiedy, jak i dlaczego ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać, podczas gdy małpom wciąż wystarcza iskanie.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->