Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
23.06.2015 aktualizacja 23.06.2015

W sobotę finałowe starcie mistrzów popularyzacji nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Już w sobotę 10 osób powalczy o zwycięstwo w piątej edycji konkursu INTER dla naukowców, którzy potrafią zajmująco opowiadać o własnych badaniach. Ich wystąpienia będzie można obejrzeć w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego lub on-line. Na najlepszych czeka po 120 tys. zł.

Konkurs, organizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, ma rozwijać umiejętności młodych uczonych w popularyzacji nauki. Każdy z finalistów ma pięć minut na opowiedzenie o własnym interdyscyplinarnym projekcie naukowym w jak najbardziej przystępny i zrozumiały sposób.

Finalistami piątej i ostatniej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER zostali: dr inż. Piotr Bąska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; lek. med. Justyna Chałubińska-Fendler z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi; dr inż. Katarzyna Jodko-Piórecka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Andrzej Katunin z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach; dr inż. Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego; mgr Wanda Niemyska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego; dr Zbigniew Piotrowski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie; dr Rafał Urniaż z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; dr inż. Anna Zawistowska-Deniziak z Instytutu Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN w Warszawie; mgr inż. Igor Zubrycki z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Laureat pierwszego miejsca otrzyma 120 tys. złotych, drugiego - 100 tys. złotych, a trzeciego 80 tys. złotych. Każda nagroda składa się z dwóch części. 80 proc. nagrody stanowi część subwencyjna na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20 proc. nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata. Członkowie kapituły mogą zadecydować o przyznaniu danej nagrody więcej niż jednej osobie. Swojego faworyta wskaże również zgromadzona na sali publiczność – zwycięzca głosowania publiczności otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Wystąpienia finalistów oceni kapituła konkursu, w której zasiądą m.in.: prezes FNP - prof. Maciej Żylicz, dr Ilona Iłowiecka-Tańska z Centrum Nauki Kopernik, zdobywczyni I nagrody oraz nagrody publiczności w czwartej edycji konkursu INTER - dr Monika Marcinkowska z Collegium Medicum – Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, red. Krzysztof Michalski z Programu 1 Polskiego Radia oraz red. Dorota Romanowska z "Newsweeka".

Popularnonaukowe prezentacje młodych naukowców będzie można obejrzeć w sobotę, 27 czerwca, w godz. 16.30-21.00, w budynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Finał konkursu będzie również transmitowany on-line na stronie: http://www.onehd.pl/transmisje-inter/

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024