Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
26.06.2015 aktualizacja 26.06.2015

Trzylatki odczuwają empatię i mają poczucie sprawiedliwości

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Już trzyletnie dzieci odczuwają empatię i mają rozwinięty zmysł sprawiedliwości. Kiedy komuś dzieje się krzywda czują się tak, jakby to dotknęło je osobiście – wykazały badania opublikowane przez „Current Biology”.

Dzieci wiedzą, jakie przedmioty należą do nich, na przykład lalka, długopis lub czekolada. Zdają również sobie sprawę z tego, że nie jest właściwe zabieranie innym czegoś, co do nich nie należy. Wykazują przy tym empatię: kiedy widzą, że ktoś zabiera innej osobie jakąś jego rzecz, czują się tak jakby same były okradane.

Wykazali to psychologowie Instytutu Maxa Planka w Lipsku oraz uniwersytetu w Manchesterze. Przed trzyletnimi i pięcioletnimi maluchami odgrywano różne sceny przy użyciu pacynek. Lalki te zabierały sobie różne przedmioty, a specjaliści obserwowali jak zachowują się obserwujące je dzieci.

Współautorka badań Katrin Riedl twierdzi, że trzylatki wykazywały szczególną wrażliwość wobec lalek, które odgrywały rolę ofiary. Chciały im natychmiast pomóc, a jednocześnie ukarać sprawców kradzieży. „Związana z empatią troska o innych jest podstawą ludzkiego poczucia sprawiedliwości” – twierdzi Keith Jensen z University of Manchester.

Autorzy badań twierdzą, że główny wniosek z tych obserwacji jest taki, że w wychowaniu dzieci bardziej należy kłaść nacisk na rozwijanie poczucia sprawiedliwości aniżeli na karanie. Dobry uczynek jest bardziej wychowawczy. Riedl dodaje, że wskazują na to również obserwacje szympansów. (PAP)

zbw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024