Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
01.07.2015 aktualizacja 01.07.2015

Prof. Zbigniew Pełczyński uhonorowany Medalem za zasługi dla UW

Źródło: www.uw.edu.pl Źródło: www.uw.edu.pl

Filozof polityki prof. Zbigniew Pełczyński został 10 osobą uhonorowaną Medalem za zasługi dla Uniwersytetu Warszawskiego. Do tej pory wśród laureatów nagrody znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, prof. Leszek Kołakowski oraz premier Tadeusz Mazowiecki.

Jak informuje Uniwersytet Warszawski na swojej stronie, medal jest wyróżnieniem przyznawanym niezwykle rzadko i w wyjątkowych sytuacjach. Poprzednio przyznano go środowisku „Krybar”, które w trakcie Powstania Warszawskiego walczyło o odzyskanie terenu uniwersytetu. Prof. Zbigniewowi Pełczyńskiemu medal przyznał Senat UW 22 maja 2015 roku na wniosek Wydziału Filozofii i Socjologii. Uroczyste wręczenie tej nagrody odbyło się 26 czerwca br. w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego. „Jestem tym niesłychanie uradowany. Chyba nigdy wcześniej nie znalazłem się w tak prestiżowym towarzystwie" – powiedział tegoroczny laureat.

Prof. Pełczyński jest filozofem polityki, założycielem Szkoły Liderów, pomysłodawcą oraz organizatorem programu Oxford Colleges Hospitality Scheme. Ostatni z wymienionych projektów stwarza możliwość kilkumiesięcznych pobytów naukowych na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge. „Dzięki inicjatywie, wytrwałości i organizacyjnym talentom prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, ówczesnego profesora Pembroke College w Oksfordzie, kilkuset polskich humanistów mogło w czasie stanu wojennego >>wyjrzeć<< z Polski na Zachód, studiować w tamtejszych bibliotekach, spotykać się z tamtejszymi uczonymi. Program finansowały angielskie uczelnie i fundacja George’a Sorosa” – napisał we wniosku zgłaszającym kandydaturę prof. Pełczyńskiego dziekan Wydział Filozofii i Socjologii prof. Krzysztof Koseła.

W tym roku prof. Pełczyński będzie obchodzić 90. urodziny. Walczył jako żołnierz w Powstaniu Warszawskim, później wyjechał do Wielkiej Brytanii. Studiował ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, a na Oksfordzie filozofię polityczną i politologię. Na drugiej uczelni obronił pracę doktorską, a następnie od 1953 roku wykładał filozofię polityczną, historię myśli społecznej i politycznej, przemiany polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej oraz historię powojennej Polski.

PAP - Nauka w Polsce

nks/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024