Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
02.07.2015 aktualizacja 02.07.2015

Drzemka sprzyja kontrolowaniu impulsów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Krótka drzemka w ciągu dnia osłabia skłonność do impulsywnego zachowania i zwiększa poziom tolerancji na frustrację – czytamy w czasopiśmie „Personality and Individual Differences”.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan (USA) wykazali, że osoby, które przystępują do wypełniania żmudnych kwestionariuszy i wykonywania uciążliwych zadań po 60-minutowej drzemce, lepiej znoszą frustrację i deklarują niższe natężenie impulsywności niż badani, którzy nie mają możliwości wypoczynku.

Badacze zaprosili do laboratorium 40 ochotników w wieku 18-50 lat i poprosili ich o udzielenie odpowiedzi na pytania o aktualny nastrój, poczucie wyspania oraz poziom impulsywności, a także o rozwiązanie kilku zadań pojawiających się na ekranie komputera. Następnie część badanych udała się na 60-minutową drzemkę, a pozostali na oglądanie filmu przyrodniczego. Po tym czasie uczestnicy ponownie przystąpili do wykonywania tych samych testów.

Okazało się, że wypoczęte osoby poświęcały więcej czasu na skrupulatne wykonanie zadania niż badani, którym nie dane było zakosztować snu. Wynikało to z większej tolerancji na frustrację. Ochotnicy po 60-minutowej drzemce twierdzili też, że obniżył się u nich poziom impulsywności.

„Nasze badanie sugeruje, że drzemka może korzystnie oddziaływać na osoby zmuszone do zachowania czujności przez dłuższy czas, bo zwiększa ich zdolność do znoszenia frustracji w trakcie wykonywania trudnych zadań” – komentuje koordynatorka badania Jennifer Goldschmied.

Z poprzednich badań wynika, że sen zapobiega uczuciu zmęczenia, poprawia koncentrację i pamięć oraz wzmacnia system odpornościowy. Wygląda na to, iż umożliwia on także kontrolowanie negatywnych impulsów. (PAP)

ooo/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024