Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Polskie zabytki na wakacje w smartfonie

02.07.2015 Historia i kultura

Fot. materiały prasowe

Ponad 22 500 polskich zabytków umieścił Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) w odświeżonej aplikacji mobilnej „Zabytki w Polsce”. Dotychczas, w pilotażowej wersji upublicznionej w 2012 roku, figurowało zaledwie 168 pozycji.

„Aplikacja >>Zabytki w Polsce<< to odpowiedź NID na rosnące zainteresowanie polskimi zabytkami. Aplikacja ma zachęcić nie tylko do wirtualnego, ale przede wszystkim aktywnego zwiedzania zabytków. To doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych i miłośników turystyki” – czytamy w nadesłanym PAP komunikacie prasowym.

 

NID opublikował nową wersję aplikacji celowo na początku okresu wakacyjnego. Dzięki niej użytkownicy urządzeń mobilnych mogą bez problemu zaplanować wyprawę śladem wartościowych zabytków. Nowa wersja aplikacji oferuje informacje o miejscach wpisanych do rejestru zabytków, w tym o Pomnikach Historii, zabytkach nieruchomych czy stanowiskach archeologicznych. Do powstania jej zasobów fotograficznych przyczyniły się osoby biorące udział w projekcie Wiki Lubi Zabytki, prowadzonym przez fundację Wikimedia Polska, z którą NID współpracuje od 2011 roku.

 

„Prosta w obsłudze aplikacja za pośrednictwem systemu GPS dokładnie określi miejsce, w którym się znajdujesz i zaprezentuje informacje o zabytkach położonych w najbliższej okolicy. Zabytki można również wyszukiwać, korzystając z mapy, która jest integralną częścią aplikacji. Co więcej – aplikacja dokładnie wskaże, w jakiej odległości znajdujemy się od wybranego obiektu” – opisują działanie programu jej twórcy. Istotną część każdego wpisu stanowi historia obiektu i jego badań, ciekawostki na jego temat oraz zdjęcia, również archiwalne. Całość przygotowana i zredagowana jest przez osoby, które na co dzień zajmują się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce.

 

NID zapowiada, że baza zabytków zamieszczona w aplikacji będzie systematycznie powiększana. Jego specjaliści już pracują nad kolejnymi wpisami.

 

Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony Google Play. Program bazuje na danych zawartych na geoportalu NID dostępnym pod adresem http://mapy.zabytek.gov.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ mrt/

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi