Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
03.07.2015 aktualizacja 03.07.2015

Statyny zmniejszają agresję u mężczyzn, a zwiększają u kobiet

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Statyny, popularne leki stosowane w celu kontrolowania poziomu cholesterolu, mają wpływ na zachowanie. Nowe badania sugerują, że u mężczyzn zmniejszają one skłonność do zachowań agresywnych, natomiast w przypadku kobiet działają odwrotnie - informuje pismo "PLOS ONE".

Wiele wcześniejszych badań wskazywało na związek pomiędzy niskim poziomem cholesterolu a większą skłonnością do zachowań agresywnych i przemocy. Pojawiały się także prace informujące o zwiększeniu agresji po rozpoczęciu leczenia statynami.

Chcąc zweryfikować te doniesienia, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadzili badania wśród ponad tysiąca mężczyzn oraz kobiet po menopauzie. Uczestnicy przez sześć miesięcy przyjmowali statyny lub placebo oraz prowadzili dzienniki, w których zapisywali zachowania agresywne w stosunku do innych, samego siebie lub przedmiotów. Wzięto pod uwagę także poziom testosteronu oraz jakość snu.

W przypadku pań stosujących statyny zaobserwowano podwyższenie poziomu irytacji i agresji w porównaniu z grupą stosującą placebo. Z kolei u mężczyzn efekt okazał się odwrotny.

Zdaniem autorki analizy dr Beatrice A. Golomb różnice te mogą być wynikiem innych czynników niż sugerowany wcześniej wpływ statyn na poziom serotoniny, jednak aby je poznać niezbędna jest kontynuacja badań. (PAP)

koc/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024