Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
04.07.2015 aktualizacja 04.07.2015

Znaleziska archeologiczne z czasów rzymskich w Libanie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dwa cmentarze oraz fragment muru z czasów rzymskich odkryto w południowym Libanie – informuje serwis internetowy Daily Star.

Odkrycia dokonano na stanowisku w Bustan al-Kabir koło miasta Sydon nad Morzem Śródziemnym, w Dystrykcie Południowym Libanu.

Na starożytne pozostałości i szczątki natrafiono podczas prac ziemnych prowadzonych w związku z inwestycją budowlaną i powiadomiono służby archeologiczne.

Przybyli na stanowisko eksperci z Generalnej Dyrekcji Starożytności w Sydonie ustalili, że w Bustan al-Kabir znajdują się dwa cmentarze z okresu rzymskiego oraz fragment muru zbudowanego przez Rzymian, którego długość wynosi ponad 12 metrów, a wysokość dochodzi miejscami do 2,5 metra.

Archeolodzy odkryli w miejscach pochówku ludzkie szkielety, liczne naczynia ceramiczne oraz monety z łacińskimi inskrypcjami.

Zdaniem naukowców odkrycia takie jak w Bustan al-Kabir przyczyniają się do uzupełnienia wiedzy o historii Sydonu w czasach rzymskich oraz zwyczajach pogrzebowych w tym okresie dziejów Sydonu.

Sydon był jednym z najważniejszych miast portowych i ośrodków handlu w starożytnej Fenicji, a początki osadnictwa w tym miejscu sięgają ok. 4000 r. p.n.e.

W rejonie Sydonu archeolodzy często odkrywają starożytne pozostałości i ruiny z różnych okresów historycznych, a w pobliżu stanowiska Bustan al-Kabir 7 lat temu odkryto podobne miejsca pochówku z czasów rzymskich, zawierające ludzkie szkielety i naczynia, a także artefakty z metalu.

Kilka miesięcy temu w Sydonie rozpoczęto budowę nowego muzeum o powierzchni 1600 metrów kwadratowych, w którym będą eksponowane artefakty i antyki odkryte na stanowiskach archeologicznych w mieście i jego okolicy.

Obecnie wiele znalezisk z Sydonu znajduje się w innych lokalizacjach, jak Muzeum Narodowe w Bejrucie oraz magazyny Generalnej Dyrekcji Starożytności. (PAP)

jot/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024