Strona główna Aktualności
Uczelnie

Drugie miejsce Polaków w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków

03.07.2015 Uczelnie, Nagrody i wyróżnienia

Fot. Fotolia

Drugie miejsce i złoty medal otrzymała drużyna z Polski w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (28th International Young Physicists' Tournament), który zakończył się w Tajlandii. W tym turnieju dla uczniów szkół średnich wygrali w tym roku Singapurczycy.

Polskę reprezentowała drużyna Klubu Naukowego Fenix z Warszawy. W skład zespołu weszli: Radost Waszkiewicz (kapitan drużyny), Anna Wald, Frederic Grabowski, Oskar Grudziński, Bartłomiej Marchliński, Karolina Wróbel (zawodnik rezerwowy). Leaderem drużyny był Łukasz Gładczuk. Finał odbył się w Nakhon Ratchasima w Tajlandii. 

 

Uczestnicy konkursu mieli czas od ubiegłego roku, by opracować rozwiązania 17 problemów, na które nie ma jeszcze odpowiedzi w literaturze naukowej. Praca zespołu polegać może zarówno na znalezieniu teoretycznego wyjaśnienia, jak i na przeprowadzeniu doświadczeń. Każdy z problemów mógł być rozważany jako niezależny projekt badawczy.

 

W tym roku drużyny zastanawiały się m.in. nad tym, dlaczego da się grać na liściu trawy i jaki kształt przybiera pióropusz dymu ze świeczki przykrytej szklanką. Badały, czy butelka wypełniona cieczą może spowodować pożar i sprawdzały, jak wylewa się z filiżanki kawa podczas przenoszenia jej z miejsca na miejsce. Młodzi fizycy przekonywali się też, dlaczego mokre ubrania są ciemniejsze niż suche i zgłębiali właściwości prostego "poduszkowca" zrobionego z balonika i płyty CD.

 

Podczas turnieju każda drużyna występuje na zmianę w roli referenta, oponenta lub recenzenta. Referent przedstawia istotę rozwiązania problemu (zadania) i prezentuje wnioski (niekiedy zademonstrować musi doświadczenie). Oponent wyznacza problem do referowania, zadaje pytania i krytykuje referat. Recenzent z kolei dokonuje krótkiej oceny wystąpień referenta oraz oponenta.

 

Polskie drużyny, zanim trafią do międzynarodowych finałów, prezentują swoje rozwiązania tych problemów podczas krajowego Turnieju Młodych Fizyków. W Polsce turniej rozgrywany jest od 1990 roku.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Tagi: fizyka

Źródło: materiały drużyny Klubu Naukowego Fenix z Warszawy

Źródło: materiały drużyny Klubu Naukowego Fenix z Warszawy

Źródło: materiały drużyny Klubu Naukowego Fenix z Warszawy

Źródło: materiały drużyny Klubu Naukowego Fenix z Warszawy

Źródło: materiały drużyny Klubu Naukowego Fenix z Warszawy

Źródło: materiały drużyny Klubu Naukowego Fenix z Warszawy

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi