Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
07.07.2015 aktualizacja 07.07.2015

Po raz czwarty w Krzemionkach święto archeologii

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Warsztaty archeologiczne dla dzieci, pokazy archeologii eksperymentalnej i promocja monografii na temat najsłynniejszej pradziejowej kopalni w Polsce autorstwa dr. Jerzego Tomasza Bąbla – to wybrane atrakcje czwartej odsłony Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia. Impreza odbędzie się w dniach 18-19 lipca w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie "Krzemionki" w woj. świętokrzyskim.

Pod okiem archeologów, entuzjastów i pasjonatów archeologii eksperymentalnej z całej Polski, przy specjalnie zaaranżowanych stanowiskach na terenie zrekonstruowanej osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. myślistwa, obróbki surowców organicznych oraz miedzi, garncarstwa i tkactwa neolitycznego, a także kultury duchowej w pradziejach.

„Gwoździem sobotniego programu będzie pokaz specjalny, przybliżający pradawne techniki ustawiania menhirów, czyli ogromnych głazów, które już w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu pełniły funkcje związane z kultem zmarłych. Jak transportowano wielkie, często wielotonowe skały? Jak je podnoszono i ustawiano? Jakie rytuały towarzyszyły przedsięwzięciu? Pokaz przybliży tajemnice prehistorycznej techniki” – czytamy w zaproszeniu muzealników.

Tegorocznej edycji Spotkań towarzyszyć będzie długo wyczekiwana promocja publikacji autorstwa dr. Jerzego Tomasza Bąbla na temat Krzemionek oraz wykład „Krzemionki – ostatnie stulecie”. Spotkanie z autorem rozpocznie się w sobotę 18 lipca o godz. 16.00.

Oprócz typowych warsztatów archeologicznych tym razem organizatorzy zapraszają najmłodszych na wędrówkę śladami dawnych dźwięków. Zaplanowano warsztaty bębniarskie, połączone z zajęciami z budowy pradawnych instrumentów muzycznych.

Natomiast na niedzielę 19 lipca przewidziano wycieczkę krajoznawczą, w tym roku pod hasłem „Geopark Doliny Kamiennej” na trasie: Ostrowiec – Gagaty Sołtykowskie – Krynki – Wióry – Krzemionki. Wymagane są wcześniejsze zapisy pod nr tel. 41 330-45-50 lub mailowo sekretariat@krzemionki.info

Do odległego Rezerwatu w czasie trwania imprezy przewidziano darmowy transport autobusowy z Ostrowca Świętokrzyskiego. Autobus będzie kursował w następujących godzinach: 18 lipca (sobota) – 10:30, 13:30, 15:30, 19 lipca (niedziela) – 11:30, 14:30. Podane godziny to czas odjazdu spod supermarketu (os. Słoneczne 41).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Starosta Powiatu Ostrowieckiego. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Kopalnie w rejonie Krzemionek były eksploatowane w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 lat p.n.e.). Wytwarzane przez górników krzemienne siekiery znajdowane są w odległości ponad 600 kilometrów od kopalń. W Krzemionkach zlokalizowano kilka tysięcy szybów połączonych siecią chodników. Część z nich udostępniono dla turystów. Teren uznano w 1994 roku za Pomnik Historii, a od 1995 roku także za rezerwat przyrodniczy.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024