Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
20.07.2015 aktualizacja 20.07.2015

W Toruniu odbyła się premiera polskiego filmu fabularnego pt. „Supernova”

Plakat filmu „Supernova”. Źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej / Uniwersytet Śląski w Katowicach Plakat filmu „Supernova”. Źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej / Uniwersytet Śląski w Katowicach

W piątek w Toruniu miała miejsce premiera nowego polskiego filmu krótkometrażowego pt. "Supernova", do którego zdjęcia nagrywano m.in. na największym polskim radioteleskopie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia.

Film fabularny pt. „Supernova” został wyprodukowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach. Jest to produkcja krótkometrażowa, film trwa 29 minut. Przedstawia historię młodego filmowca, który próbuje nakręcić film o starszym profesorze astronomii. Okazuje się jednak, że staje się to okazją do wielu różnych przemyśleń związanych z życiem na Ziemi.

Autorem scenariusza oraz reżyserem jest Andrzej Cichocki. Jego poprzednia produkcja, pt. „Las cieni” zdobyła wiele nagród i była pokazywana na kilkudziesięciu festiwalach filmowych w różnych krajach. Najnowsze dzieło Cichockiego – „Supernova” – też już zdobyło nagrodę podczas 44. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Film będzie także prezentowany podczas festiwalu filmowego w Gdyni.

W głównych rolach wystąpili: Andrzej Wichrowski – aktor teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Cezary Łukaszewicz – były aktor Teatru Nowego w Poznaniu, a obecnie aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu, Ewelina Szostkowa – aktorka Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

Film został wsparty przez różne astronomiczne organizacje i instytucje, m.in. Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundację Nicolaus Copernicus, Planetarium w Grudziądzu, Centrum Astronomii UMK, czasopismo "Urania - Postępy Astronomii".

Film ma swój profil na Facebooku

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024