Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
21.07.2015 aktualizacja 21.07.2015

Skandynawistyka i kryminologia - hity rekrutacji na Uniwersytecie Gdańskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Skandynawistyka i kryminologia z ponad 11 kandydatami na jedno miejsce okazały się hitami tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Gdański. Na Politechnice Gdańskiej najpopularniejsze były kierunki gospodarka przestrzenna oraz energetyka.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzecznik prasowa UG Beata Czechowska-Derkacz, rekrutacja na tą uczelnię nie jest jeszcze zakończona: nadal trwa m.in. nabór na większość studiów niestacjonarnych. Wiadomo już jednak, jak przedstawiała się liczba chętnych na większość studiów dziennych.

Ze wstępnego podsumowania wynika, że najwięcej, bo ponad 11 kandydatów na jedno miejsce, odnotowano w tym roku na kierunkach skandynawistyka oraz kryminologia. Tuż za nimi uplasowały się: psychologia (8,92 kandydata na miejsce), zarządzanie instytucjami artystycznymi (specjalność menadżerska – 8,57), filologia angielska (7,42), prawo (6,6), bezpieczeństwo narodowe (6,25), neurobiopsychologia (specjalność na kierunku psychologia – 5,98), sinologia (5,49), język, kultura i gospodarka Finlandii (specjalność na kierunku skandynawistyka – 5,40) oraz iberystyka (5,38).

Psychologia i skandynawistyka to od wielu lat stałe „przeboje” UG. W 2013 roku, kiedy to uczelnia uruchomiła kryminologię, do uczelnianych hitów dołączył także ten kierunek i do dziś utrzymuje się w gronie najpopularniejszych (w pierwszym roku – z 44 kandydatami na miejsce, pobił absolutny rekord uczelni), zamieniając się z nimi ewentualnie miejscami.

W opinii Czechowskiej-Derkacz skandynawistyka wybiła się w tym roku na prowadzenie ze względu na coraz szerszy zakres współpracy gospodarczej między Polską a Skandynawią. „Coraz więcej skandynawskich firm zaczyna działać w Polsce, z kolei polskie firmy coraz chętniej współpracują ze Skandynawią. Studenci liczą więc na dobrze płatną pracę po ukończeniu tego kierunku studiów” – oceniła w rozmowie z PAP rzecznik.

Jak zauważyła Czechowska-Derkacz, w tym roku wzrosła popularność uruchomionego niedawno przez UG kierunku zarządzanie instytucjami artystycznymi ze specjalnością menadżerską. Zdaniem rzecznik na atrakcyjność tych studiów wpływa m.in. fakt, że są one prowadzone we współpracy z wieloma pomorskimi instytucjami kulturalnymi. „Poza tym w ostatnich latach możemy zaobserwować rozwój bardzo profesjonalnego podejścia do zarządzania kulturą” – powiedziała PAP rzecznik.

W nadchodzącym roku akademickim UG zaplanował przyjęcie ponad 18 tys. nowych studentów: ponad 11 tys. na studia stacjonarne oraz prawie 7 tys. na niestacjonarne. Kandydaci mają do wyboru ponad 200 specjalności w ramach 71 kierunków.

Z informacji przekazanych we wtorek PAP przez biuro prasowe Politechniki Gdańskiej wynika, że na tej uczelni w tym roku największą popularnością wśród kandydatów rozpoczynających naukę cieszyły się gospodarka przestrzenna (ok. 18 kandydatów na miejsce) oraz energetyka (ok. 15).

Na kolejnych pozycjach znalazły się geodezja i kartografia (ok. 13 kandydatów na miejsce), mechatronika (ok. 13), transport (ok. 12) oraz automatyka i robotyka (ok. 12).

W przeciwieństwie do UG, gdzie kandydaci zazwyczaj ubiegają się o miejsce na jednym, a maksymalnie na kilku kierunkach studiów (zgłoszenie na każdy z nich wiąże się z uiszczenie opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł), kandydaci na PG w ramach jednej opłaty wskazują podstawowy kierunek studiów oraz dodatkowo kilka innych ewentualnych.

W sumie PG przygotowała na 33 kierunkach 9,5 tysiąca miejsc dla studentów rozpoczynających studia pierwszego lub drugiego stopnia, w tym ponad 8 tysięcy dla studentów stacjonarnych i 1,5 tysiąca dla osób chcących uczyć się w systemie niestacjonarnym.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024